Le Fousseret

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Husret/Fusret
Komunë
Kisha në Fusret
Kisha në Fusret
Stema Husret/Fusret
VendiFranca
Sipërfaqja
1
38.310 km2 (14.792 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.895
 • Dendësia49/km2 (130/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Le Fousseret ( shqiptimi frëngjisht: [lə fusʁɛ] ; Ocitanisht: Le Hosseret ; Shqip: Husreti/Fusreti) është një komunë dhe një fshat i madh në departamentin Garonë e EpërmeFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati shtrihet në mes të komunës, në bregun e majtë të lumit Louge, i cili rrjedh në verilindje përmes mesit të komunës. Kufiri midis La Fousseret dhe Mondavezan formohet nga lumi Louge.

Fusreti kufizohet me nëntë komuna të tjera: Pouy-de-Touges në veri, Castelnau-Picampeau në veriperëndim, Gratens dhe Marignac-Lasclares në verilindje, Saint-Élix-le-Château në lindje, Lavelanet-de-Comminges. në juglindje, Cazères në jug, Mondavezan përtej lumit Louge në jugperëndim, dhe më në fund nga Montoussin në perëndim.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.407—    
18001.400−0.5%
18061.739+24.2%
18211.928+10.9%
18312.115+9.7%
18362.068−2.2%
18412.046−1.1%
18462.167+5.9%
18512.271+4.8%
18562.220−2.2%
18612.197−1.0%
18662.256+2.7%
18722.113−6.3%
18762.122+0.4%
18812.284+7.6%
18862.219−2.8%
18912.052−7.5%
18961.989−3.1%
19011.840−7.5%
19061.769−3.9%
19111.748−1.2%
19211.568−10.3%
19261.557−0.7%
19311.524−2.1%
19361.434−5.9%
19461.393−2.9%
19541.327−4.7%
19621.410+6.3%
19681.460+3.5%
19751.412−3.3%
19821.375−2.6%
19901.370−0.4%
19991.434+4.7%
20061.572+9.6%
20071.591+1.2%
20081.611+1.3%
20131.838+14.1%
20141.876+2.1%
20181.896+1.1%
20191.904+0.4%