Leikanger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Leikanger (kthjellim).


Leikanger
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Leikanger

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Leikanger
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Olav Lunden (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°13′V 6°47′L / 61.217°V 6.783°L / 61.217; 6.783 (Leikanger)Koordinatat: 61°13′V 6°47′L / 61.217°V 6.783°L / 61.217; 6.783 (Leikanger)
Sipërfaqja 180 km2
Popullsia 2.199 banorë 2006
Dendësia 12,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Systrending
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0709
Vendndodhja
Leikanger is located in Norvegjia
Leikanger
Leikanger
Leikanger – harta_foto
www.leikanger.kommune.no

Leikanger është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 180 km² dhe popullsi 2199 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]