Leinsteri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 53°12′19″V 6°09′13″P / 53.2052°V 6.1535°P / 53.2052; -6.1535

Lienster
Provincë
Flamuri_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Irlanda
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19,800 km2
Popullsia 2,501,208 banorë

Leinster apo Leinsteri (shqiptua:r /lɛnstər/, Irlandisht: Laighin apo Cúige Laighean, shqiptuar: /ˈl̪ˠaːjɪnʲ]/) është një nga 4 Provincat e Irlandës. Qendra e Leinsterit është Dublini, kryeqyteti i Republikës së Irlandës. Leinsteri numëron 2.5 milion banorë dhe njihet si provinca më e populluar në Irlandë. Ka një sipërfaqje prej 19,800 km² dhe ka gjithsej 12 qarqe. Provica e Leinsterit njihet nga flamuri i saj, i cili përmban Harpën e Artë dhe sipërfaqjen e gjelbër.

Qarqet e Leinsterit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leinsteri numëron gjithsej 12 qarqe, me një popullësi rreth 2.5 milion banorë, ku sipas vitit 2006, njihet si zona më e populluar në Irlandë.