Lejleku Sqepgjerë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lejleku sqepgjerë imazh

Sqepi i tyre i madh ngjanë me një nallane holandeze,ndërsa maja e lishur i shtohet vulës. Lejlekët sqepgjerë mund të gelltitin mustakë,bretkoca dhe madje edhe peshkun në formë te zvarranikut, bashkë me zogjtë dhe gjitarët e rastit. Kjo specie mundë të kërcejë gati nje metër e gjysmë lartë dhe peshon rreth 5,4 kilogramë. Zogjtë me ngjyrë gri të zbehtë do të qëndrojnë për periudha të gjata kohore dhe papritur e fusin sqepin e tyre në ujë. Pavarësisht madhësis së tij masive ky lejlek është në gjendje të eci në vegjetacion lundrues për të ndjekur prenë e tij.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • ARKive – [1]
  • Shoebill facts
  • Video e ketijë shpendi duke fluturuar ibc.lynxeds.com/video/shoebill-balaeniceps-rex/flying-bird Video