Leo Kanner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Leo Kanner
Leo-Kanner.jpeg
Emri Leo Kanner
Lindja 13 qershor 1894
Vendlindja Klekotow
Vdekja 4 prill 1981
Vendvdekja Sykesville Maryland
Era Shekulli XIX-XX
Rajoni Psikologë Amerikan
Interesimet Autizmi

Leo Kanner u lind më 13 qershor 1894 në Klekotow të Mbreterisë austro-hungareze (sot Ukraina) dhe vdiq më 4 prill 1981Sykesville, Maryland. Pedopsikiatë nga profesioni, ai u bë i njohur më përkufizimin e tabelës klinike për autizmin foshnjor.