Leontios

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leontios

Leontios ose Leontius (Greek; rr. 660 - Gusht 705 / Shkurt 706), nganjëherë i numëruar si Leonti II, [n 1] ishte perandor Bizantin nga 695 në 698. Dihet pak për jetën e tij të hershme, përveç se ai ka lindur në Isauria në Azinë e Vogël. Atij iu dha titulli patrikios dhe bëri strateg të Temës Anatolike nën Perandorin Konstandin IV. Ai udhëhoqi forcat kundër Umajadëve gjatë viteve të para të mbretërimit të Justinianit II, duke siguruar fitoren dhe duke detyruar halifin Umajad, Abd al-Malik ibn Marwan, të padisë për paqen.

Në 692, Justiniani u shpall përsëri luftë Umejadëve dhe e dërgoi Leontios për të bërë fushatë kundër tyre. Sidoqoftë, ai u mund me vendosmëri në Betejën e Sebastopolisit dhe u burgos nga Justiniani për dështimin e tij. Ai u la i lirë në 695 dhe iu dha titulli i strategut të Temës së Hellas në Greqinë Jugore. Pasi u la i lirë, ai udhëhoqi një rebelim kundër Justinianit dhe mori pushtetin, duke u bërë perandor në të njëjtin vit.

Ai drejtoi deri në vitin 697, kur u përmbys nga Apsimar, një droungarios që kishte marrë pjesë në një ekspeditë të dështuar që ishte nisur nga Leontios për të rimarrë Kartagjenën . Pasi pushtoi Kostandinopojën, Apsimar mori emrin Tiberius (III), [n2] dhe Leonitos i prenë hundën dhe gjuhën . Ai u dërgua në Manastirin e Dalmatou, ku qëndroi deri në një farë kohe midis gushtit 705 dhe shkurtit 706. Në këtë kohë Justiniani kishte rimarrë fronin. Të dy Leontios dhe Tiberius u ekzekutuan.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina dhe jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dihet pak nga jeta e hershme e Leontios, përveç se ai ishte nga Isauria, dhe ndoshta me origjinë armene.[1] [2] [3] Ai u emërua si strateg i Temës Anatolike, në atë kohë komanda më e vjetër ushtarake e Perandorisë Bizantine,[1] [2] [3] [4] dhe patrikios nga Perandori Konstantin IV, ndoshta rr. 682 e.s.[1] [2] [3]

Duke filluar në vitin 680, Kalifati Islam Umajad shpërtheu në një luftë civile, e njohur si Fitna e Dytë. Autoriteti Umajad u sfidua edhe në krahinën e tyre metropolitane të Sirisë, ndërsa shumica e Kalifatit njohën Abdallah ibn al-Zubayr në vend. Nën Marwan I dhe djalin e tij Abd al-Malik, sidoqoftë, Umajadët fituan epërsinë, megjithëse Zubajridët nuk u mundën përfundimisht deri në vitin 692.[5] [6] [6] [7] [8]

Lufta civile në Kalifatin Umajad i dha një mundësi Perandorisë Bizantine të sulmonte rivalin e saj të dobësuar dhe, në 686, Perandori Justinian II dërgoi Leontios për të pushtuar territorin Umajad në Armeni dhe Iberi, ku ai bëri fushatë me sukses, përpara se të drejtonte trupat në Adharbayjan dhe Shqipëria Kaukaziane; gjatë këtyre fushatave ai mblodhi plaçkë.[1] [2] Fushatat e suksesshme të Leontios e detyruan Kalifin Umajad, Abd al-Malik ibn Marwan, të padisë për paqe në 688, duke rënë dakord të tenderonte një pjesë të taksave nga territori Umajad në Armeni, Iberi dhe Qipro dhe të rinovonte një traktat i nënshkruar fillimisht nën Kostandinin IV, duke parashikuar një haraç javor prej 1000 copë ari, një kalë dhe një skllav.[2] [9] [10]

Justiniani pushtoi Kalifatin përsëri në vitin 692, duke ndjerë se Umajadët ishin në një pozitë të dobët, por u zmbrapsën në Betejën e Sebastopolisit, ku një numër i madh i Sllavëve u zhvendos në Umayyads, duke siguruar humbjen Bizantine. Pas kësaj, Umajadët rinovuan pushtimin e tyre në Afrikën e Veriut, duke synuar marrjen e qytetit të Kartagjenës në Eksarkatën e Afrikës dhe gjithashtu pushtuan Anadollin. Rreth kësaj kohe, Justiniani burgosi Leontios. Disa burime bizantine, të tilla si Nikephoros dhe Theophanes, sugjerojnë që Justiniani e bëri këtë sepse ai besonte se Leontios po kërkonte të merrte fronin,[3] por është e mundur që disfata dërrmuese në Sebastopolis të luante një rol në burgosjen e tij; si strateg i Temës Anatolike, ai me gjasë ka shërbyer në betejë dhe madje mund të ketë qenë komandanti kryesor Bizantin në të.[2] [9] [10] [3]

Pas pengesave të mëtejshme në luftë, Justiniani liroi Leontios në 695 sepse kishte frikë të humbte kontrollin e Kartagjenës dhe e emëroi atë strateg të Temës së Hellas në Greqinë Jugore .[2] [9] [11] [12] Gjatë robërimit të tij, Leontios u kujdes për dy murgjit, Gregorios dhe Paulos, të cilët profetizuan ngritjen e tij në fron, dhe e inkurajuan atë të ngrihej kundër Justinianit pas lirimit.[3] Leontios, pasi ishte i lirë, ngriti shpejt një rebelim kundër Justinianit.[2] [9] Leontios kishte mbështetje të gjerë nga aristokracia, e cila kundërshtoi politikat e tokës së Justinianit, të cilat kufizuan aftësinë e aristokracisë për të marrë tokë nga pronarët e fshatarëve,[13] dhe fshatarësia, të cilët kundërshtuan politikat tatimore të Justinianit,[2] [13] si dhe fraksioni Blu (një nga fraksionet e Hipodromit), dhe Patriarku i Kostandinopojës Callinicus.[2] Leontios dhe mbështetësit e tij kapën Justinianin dhe e sollën në Hipodrom, ku Justinianit iu pre hunda, një praktikë e zakonshme në kulturën bizantine, e bërë me qëllim për të hequr kërcënimet ndaj fronit, pasi njerëzit e gjymtuar tradicionalisht ndaloheshin të bëhen perandor; megjithatë, Leontios nuk e vrau Justinianin, për nder të Kostandinit IV.[2] [13] [11] [3] Pasi Justinianit iu prit hunda, Leontios e internoi në Cherson, një eksklavë bizantine në Krime.[2] [11] [13]

Mbretërimi dhe rrëzimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas kurorëzimit të tij, Leontios mori emrin Leo dhe miratoi një qëndrim të moderuar politik. Ai kufizoi veprimtarinë e ushtrisë bizantine, duke lejuar që sulmet e vogla kundër kufirit të perandorisë Bizantine të vazhdonin pa hakmarrje dhe në vend të kësaj u përqëndrua në konsolidim.[2] [14] Dihet shumë pak nga politika e tij e brendshme, përveç se ai e pastroi portin e Neorion në Konstandinopojë, gjë që dyshohet se çoi në një shpërthim katër mujor të murtajës.[3]

Umayyaded, trimëruar nga Leontios' perceptuar, pushtuan Eksarkatin e Afrikës në 696, kapjen Carthage në 696. Leontios dërgoi patrikios Gjonin për të rimarrë qytetin. John ishte në gjendje të kapte Kartagjenën pas një sulmi të befasishëm në portin e saj. Sidoqoftë, përforcimet e Umajadit shpejt rimori qytetin, duke e detyruar Gjonin të tërhiqej në Kretë dhe të rigrupohej. Një grup oficerësh, nga frika e ndëshkimit të Perandorit për dështimin e tyre, u revoltuan dhe shpallën perandor Apsimar, një droungarios (komandant i nivelit të mesëm) të Cibyrrhaeots.[2] [14]

Apsimar mori emrin mbretëror Tiberius, mblodhi një flotë dhe u aleat me fraksionin e Gjelbër, përpara se të lundronte për në Konstandinopojë, e cila po duronte murtajën bubonike.[2] [14] [1] Pas disa muajsh rrethimi, qyteti iu dorëzua Tiberiusit, në vitin 698. Chronicon Altinate jep datën 15 shkurt.[3] Tiberius kapi Leontios dhe iu ça hunda para se ta burgoste në Manastirin e Dalmatou.[2] [14] Leontios qëndroi në manastir nën roje derisa Justiniani të rimori fronin me ndihmën e mbretit bullgar Tervel në 705. Justiniani atëherë Leontios dhe Tiberius u tërhoqën zvarrë në Hipodrom dhe u poshtëruan publikisht, para se ta merrnin dhe ta prisnin.[2] [4] Data e saktë e ekzekutimeve është e panjohur: ajo mund të ketë ndodhur në çdo kohë ndërmjet gushtit 705 deri në shkurt 706,[3] me datën e fundit të favorizuar nga shumica e studiuesve modernë.[4] [15] Altinate Chronicon thotë se trupi i Leontios u hodh në det së bashku me Tiberius, por më vonë u gjet dhe u varros në një kishë në ishullin Prote.[3]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lista e perandorëve bizantinë

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet e internetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Leontius II". The British Museum. Marrë më 12 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:S-hou
Titujt udhëheqës
Parardhësi 
Justinian II
Byzantine Emperor
695–698
Pasardhësi 
Tiberius III
 1. ^ a b c d e Brubaker & Haldon 2011.
 2. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q Moore 1999.
 3. ^ a b c d e f g h i j k PmbZ.
 4. ^ a b c Kazhdan 1991.
 5. ^ Donner 2010.
 6. ^ a b Wellhausen 1927.
 7. ^ Kennedy 2016.
 8. ^ Gibb 1960.
 9. ^ a b c d Bacharach 2010.
 10. ^ a b Rosser 2001.
 11. ^ a b c Saxby & Angelov 2016.
 12. ^ Asimov 1970.
 13. ^ a b c d Ostrogorsky 1956.
 14. ^ a b c d Garland 2017.
 15. ^ Treadgold 1997.