Leopardi me re Sumatran

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Leopardi me re Sumatran
COLLECTIE TROPENMUSEUM Een geschoten nevelpanter Deli TMnr 10017949.jpg
Një leopard me re Sumatran i vrarë midis 1910 dhe 1925
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Nënfamilja:
Gjinia:
Lloji:
Nënlloji:
N. d. diardi
Emri trinomial
Neofelis diardi diardi
(Cuvier, 1823)

Leopardi me re Sumatran (Neofelis diardi diardi) është një nënlloj i leopardit me re të Sundës i cili shtrihet në ishujt Indonezian të Batës dhe Sumatrës.[1] Ai dallon nga leopardi me re Bornean nga karakteristikat molekulare, dentare dhe nga ato të kafkës dhe nofullës.[2] Në 2017, Grupi Specialist i Klasifikimit të BNRN-së njohu vlefshmërinë e këtij nënlloji.[3]

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u regjistrua në Parqet Kombëtare të Kerinci Seblat, Gunung Leuser dhe Bukit Barisan Selatan.[4][5][6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Hearn, A.; Ross, J.; Brodie, J.; Cheyne, S.; Haidir, I. A.; Loken, B.; Mathai, J.; Wilting, A.; McCarthy, J. (2016). "Neofelis diardi". The IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T136603A97212874. doi:10.2305/IUCN.UK.2015-4.RLTS.T136603A50664601.en. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wilting A.; Christiansen P.; Kitchener A. C.; Kemp Y. J. M.; Ambu L.; Fickel, J. (2010). "Geographical variation in and evolutionary history of the Sunda clouded leopard (Neofelis diardi) (Mammalia: Carnivora: Felidae) with the description of a new subspecies from Borneo" (PDF). Molecular Phylogenetics and Evolution. 58 (2): 317–328. doi:10.1016/j.ympev.2010.11.007. PMID 21074625. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kitchener, A. C.; Breitenmoser-Würsten, C.; Eizirik, E.; Gentry, A.; Werdelin, L.; Wilting, A.; Yamaguchi, N.; Abramov, A. V.; Christiansen, P.; Driscoll, C.; Duckworth, J. W.; Johnson, W.; Luo, S.-J.; Meijaard, E.; O’Donoghue, P.; Sanderson, J.; Seymour, K.; Bruford, M.; Groves, C.; Hoffmann, M.; Nowell, K.; Timmons, Z.; Tobe, S. (2017). "A revised taxonomy of the Felidae: The final report of the Cat Classification Task Force of the IUCN Cat Specialist Group" (PDF). Cat News (Special Issue 11). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Holden J. (2001). "Small cats in Kerinci Seblat National Park, Sumatra, Indonesia: evidence collected through photo-trapping". Cat News (35): 11–14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Pusparini, W., Wibisono, H.T., Reddy, G.V. , Tarmizi, Bharata, P. (2014). "Small and medium sized cats in Gunung Leuser National Park, Sumatra, Indonesia". Cat News (Special issue 8): 4–9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur parametri i autorëve (link)
  6. ^ McCarthy, J.L., Wibisono, H.T., McCarthy, K.P., Fuller, T.K. and Andayani, N. (2015). "Assessing the distribution and habitat use of four felid species in Bukit Barisan Selatan National Park, Sumatra, Indonesia". Global Ecology and Conservation 3: 210−221. doi:10.1016/j.gecco.2014.11.009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur parametri i autorëve (link)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Cat silhouette.svg Ky artikull në lidhje me felinët është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.