Jump to content

Albaniku

Coordinates: 43°06′N 20°48′E / 43.100°N 20.800°E / 43.100; 20.800
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Leposaviq)
Leposaviq
  • Лепосавић / Leposavić
    Leposaviq ose Leposaviqi,
    Albanik ose Albaniku
Kisha e Shën Vasilije Ostroshkog
Kisha e Shën Vasilije Ostroshkog
Flamuri i Leposaviq
Official logo of Leposaviq
Vendndodhja e komunës së Leposaviqit në Kosovë
Vendndodhja e komunës së Leposaviqit në Kosovë
Koordinatat: 43°06′N 20°48′E / 43.100°N 20.800°E / 43.100; 20.800
ShtetiKosova Kosova
RajoniMitrovica
Vendbanime73
Qeveria
 • Kryetari i KomunësLulzim Hetemi (Lëvizja Vetëvendosje)
Sipërfaqja
 • Gjithsej539 km2 (208 sq mi)
Lartësia mbidetare
450 m (1.480 ft)
Popullsia
 • Përafërsisht 
(2015)
18.600
 • Dendësia35/km2 (89/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Kodi postar
43500
Prefiksi+383(0)28
Targa e automjeteve02
Faqja zyrtarekk.rks-gov.net/leposaviq

Leposaviqi (ose serbisht Лепосавић Leposavić, e njohur si Albanik/Albaniku) është qytezë dhe qendër e komunës me të njëjtin emër në pjesën verioreKosovës. Leposaviqi është i begatuar me pasuri natyrore dhe ka një vendndodhje të mirë gjeografike si pikë lidhëse në mes të Kosovës, Serbisë dhe Sanxhakut.

Për Albanikun në kohën dardane nuk dihet po thuaj se asgjë përveç se në këtë trevë kanë jetuar fise Ilire. Në përgjithësi për Albanikun si vendbanim dihet shumë pak dhe atë nga burime jo serioze serbe. Por në përgjithësi thuhet se në këtë pjesë kanë qenë të vendosura zakonisht reparte ushtarake që nga koha romake. Nga hartat e lashta vërehet se kjo pjesë gjatë gjithë historisë ka qenë pjesë e përbashkët e Kosovës së sotme. Burimet e boshnjakëveSanxhakut të Tregut të Ri, thonë se kjo pjesë d.m.th pjesa e cila gjendet mbi veriun e Mitrovicës gjatë kohës osmane ka qenë pjesë e Sanxhakut dhe në këtë pjesë kanë qenë të ndërtuara “rrugë tregtare” që kanë shërbyer atë kohë për tregti në mes të Mitrovicës dhe Tregut të Ri. Me gjithë këto pohime ata nuk kanë të dhëna se nga ku flitej për pjesë të Sanxhakut. Gjatë luftës terroristët serb kanë dëbuar nga kjo pjesë gjithë banorët shqiptarë.

Pas dëbimit të pjesës më të madhe të njësive të armatosura të terroristëve serb nga Kosova, banorëve serbë të ardhur nga Knini ju bashkëngjiten edhe serbë nga viset tjera të Kosovës, Sanxhakut dhe Rashkës, këta të fundit janë të regjistruar edhe si banorë të vendeve të tyre nga vijnë. Tani Leposaviqi dhe banorët e saj financohen dyfish. Në njërën anë marrin të ardhura nga qeveria e Kosovës, ndërsa në tjetrën anë nga një fond i organizuar dhe financuar nga qeveria e Serbisë.

Burim i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj