Lepuri i butë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lepuri i butë duke pushuar mbi barë

Lepuri i butë ose lepuri i zbutur (Oryctolagus) i njohur më së shumti si lepur, është një nëngrup i lepurit evropian, pjesëtar i familjes së lagomorfëve.

Lepujt u përdorën për herë të parë për ushqimin dhe gëzofin e tyre nga romakët, dhe janë mbajtur si kafshë shtëpiake në vendet perëndimore që nga shekulli i 19-të.[1] Lepujt mund të vendosen në kotece ushtrimesh, por lëvizja e lirë pa asnjë kufi në një hapësirë ​​të mbrojtur nga lepujt është bërë e popullarizuar në rrjetet sociale vitet e fundit. Duke filluar në vitet 1980, u promovua ideja e lepurit shtëpiak si shoqërues shtëpie, i ashtuquajturi lepur shtëpie i ngjashëm me një mace shtëpiake. Lepujt mund të stërviten dhe të mësohen të vijnë kur thirren, por ata kërkojnë stërvitje dhe mund të dëmtojnë një shtëpi që nuk është "i mbrojtur nga lepujt" bazuar në nevojën e tyre të lindur për të përtypur. Ndërveprimet aksidentale midis lepujve të përkëdhelur dhe lepujve të egër, megjithëse në dukje të padëmshme, zakonisht dekurajohen fuqimisht për shkak të temperamenteve të ndryshme të specieve, si dhe lepujve të egër që mund të mbartin sëmundje.[2][3]

Lepujt e padëshiruar të përkëdhelur përfundojnë në strehimoret e kafshëve, veçanërisht pas sezonit të Pashkëve. Në vitin 2017, ata ishin kafsha e tretë më e braktisur e Shteteve të Bashkuara.[4] Disa prej tyre vazhdojnë të birësohen dhe bëhen kafshë shtëpiake në forma të ndryshme.[5] Për shkak se homologët e tyre të egër janë bërë pushtues në Australi, lepujt e përkëdhelur janë të ndaluar në shtetin e Queensland.[6] Lepujt e përkëdhelur, duke qenë një racë e zbutur që nuk kanë instinktet e mbijetesës, nuk ia dalin mirë në natyrë nëse braktisen ose shpëtojnë nga robëria.[2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Irving-Pease, Evan K.; Frantz, Laurent A.F.; Sykes, Naomi; Callou, Cécile; Larson, Greger (2018). "Rabbits and the Specious Origins of Domestication". Trends in Ecology & Evolution (në anglisht). 33 (3): 149–152. doi:10.1016/j.tree.2017.12.009. ISSN 0169-5347. PMID 29454669. S2CID 3380288.
  2. ^ a b "These Baby Bunny Hybrids Are 100% Adorable" (në anglisht).
  3. ^ a b "Can Wild and Domestic Rabbits Live Together?" (në anglisht). 23 korrik 2019.
  4. ^ "Here's why Easter Is bad for bunnies". Animals (në anglisht). 2017-04-12. Marrë më 2021-12-21.
  5. ^ Lovett, Ian (19 prill 2014). "When Delight Turns to Reality, It's Goodbye, Easter Bunny". The New York Times (në anglisht). Marrë më 18 shkurt 2018.
  6. ^ "Rabbit Laws in QLD: Real life threat". Greencross Vets (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2018. Marrë më 18 shkurt 2018.