Lera Auerbach

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lera Auerbach (rusisht: Лера Авербахlindur Valeria Lvovna Averbakh, rusisht: Валерия Львовна Авербах; 21 tetor 1973, Chelyabinsk) është një kompozitore dhe pianiste klasike ruse.[1]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Auerbach u lind në një familje hebreje në Chelyabinsk, një qytet në Malet Urale në kufi me Siberinë. Nëna e saj ishte mësuese e pianos, shumë nga paraardhësit e të cilëve kishin qenë edhe muzikantë. Lera filloi të kompozonte muzikën e saj në moshë të re; ajo më vonë i tha një intervistuesi: "Unë kam lindur për të bërë këtë, për të punuar në art ... Unë kisha këtë ndjenjë kur isha katër vjeç dhe e pata kur erdha në Nju Jork ...". Ajo mori leje për të vizituar Shtetet e Bashkuara në një turne koncert në 1991; edhe pse nuk fliste Anglisht, ajo vendosi të defektonte kështu që ajo të mund të qëndronte në vend për të ndjekur karrierën e saj muzikore. Në pamundësi për të paguar tarifat metros, ajo ecte më shumë se njëqind blloqe çdo ditë për të studiuar në Shkollën e Muzikës në Manhattan. Auerbach më pas fitoi diploma në piano dhe kompozim nga Shkolla Juilliard, ku studioi piano me Joseph Kalichstein dhe kompoziminhttps://sq.wikipedia.org/wiki/Lera_Auerbach#cite_note-3 me Milton Babbitt. Studimet e saj pasuniversitare u mbështetën nga bursat e Paul & Daisy Soros për amerikanët e rinj.[2] Ajo gjithashtu u diplomua nga programi solisti i pianos i Hochschule für Musik Hannover.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Një Ëndërr e Plotësuar: Gratë, të cilët emigruan nga ish-Bashkimi Sovjetik tani janë duke e bërë një konsiderueshme të shënuar në SHBA" Arkivuar 1 qershor 2016 tek Wayback Machine Error in webarchive template: Check |url= value. Empty. nga Susan Josephs. Në pranverë të vitit 2014 çështje të Hebre Grua Magazine
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2015. Marrë më 28 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ Die Zeit

Lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]