Levanger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Levanger (kthjellim).


Levanger
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Levanger

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Levanger
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Robert Svarva (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°39′V 11°15′L / 63.650°V 11.250°L / 63.650; 11.250 (Levanger)Koordinatat: 63°39′V 11°15′L / 63.650°V 11.250°L / 63.650; 11.250 (Levanger)
Sipërfaqja 645 km2
Popullsia 18.355 banorë 2008
Dendësia 28,46 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Levangsbygg
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1718
Vendndodhja
Levanger is located in Norvegjia
Levanger
Levanger
www.levanger.kommune.no

Levanger është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 645 km² dhe popullsi 18355 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]