Jump to content

Leyla Mammadbeyova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Leyla Alasgar Qizi Mammadbeyova, Zejnova [1] (Azerbaijani: Leyla Ələsgər qızı Məmmədbəyova, 1909, Baku - 1989, Baku), ishte aviatorja e parë femër e Azerbajxhanit. Ajo ishte gjithashtu pilotja e parë femër në Kaukaz, Evropën Jugore dhe Azinë Jugperëndimore.[2][3]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i Mammadbeyovës, Alasgar Zeynalov ishte kushëri i një aktori pionier i filmit të Azerbajxhanit, Huseyn Arablinski. [1] Familja e saj ishte e orientuar në art, dhe si adoleshente mund të luante piano dhe tar. Në moshën 14 vjeçare, ajo u martua me ish-pronarin e tokave Bahram Mammadbeyov të Kurdakhany, i cili do të bëhej më vonë shef i Bankës së Sindikatave Profesionale në Baku. Mammadbeyova u trajnua si një profesioniste avionësh në Baku Airclub dhe performoi fluturimin e saj të parë në 1931. Ajo vazhdoi shkollimin e saj në një shkollë aviatorësh në Moskë më 1932. Më 17 mars 1933, Mammadbeyova u bë gruaja e dytë parashutiste në Bashkimin Sovjetik (pas Nina Kamneva) duke u hedhur nga një aeroplan i Polikarpov Po-2 në aeroportin e Tushino të Moskës. Në vitin 1934 ajo fitoi konkursin e kërcimit me parashutë të mbajtur mes përfaqësuesve të Kombeve të Kaukazit të Jugut. Deri në vitin 1941 ajo ishte udhëheqëse e Skuadrës së Ushtrisë Sovjetike. [2]

Djali i madh i Mammadbeyov, Firudin, luftoi në Luftën e Dytë Botërore dhe djali i saj më i vogël Khanlar mori pjesë në Luftën e Nagorno-Karabakut, si pilotë luftarakë. Leyla Mammadbeyova u bë një ikonë e gjallë, ndërsa ishte ende në të njëzetat. Kurajo dhe aftësitë e saj u festuan përmes mediave dhe arteve.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Conquering the Skies. Baku Magazine, #2 (22), March-April 2011; p. 72.
  2. ^ Stampa:Ru icon The Proprietress of the Sky Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine by I.Gadirova. Nash Vek. 7 May 2004. Retrieved 6 June 2007
  3. ^ The Living Age... by Eliakim Littell and Robert S. Littell. Making of America Project. Littell, Son & Company, 1934; p. 226-27