Jump to content

Li-Fi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Li-Fi (shkurtim i light fidelity) është një teknologji e komunikimit wireless (pa kabull) që përdor dritën për të transmetuar të dhëna dhe pozicion midis pajisjeve. Termi u prezantua për herë të parë nga Harald Haas gjatë një diskutimi të TEDGlobal të 2011-ës në Edinburgh . [1]

Në terma teknikë, Li-Fi është një sistem komunikimi me dritë që është i aftë të transmetojë të dhëna me shpejtësi të lartë mbi spektrin e dritës së dukshme, ultravjollcë dhe infra të kuqe . Në gjendjen e tij aktuale, vetëm llambat LED mund të përdoren për transmetimin e dritës së dukshme. [2]

Në kushtet e përdorimit të tij përfundimtar, teknologjia është e ngjashme me Wi-Fi - ndryshimi kryesor teknik është se Wi-Fi përdor frekuencën e radios për të transmetuar të dhëna. Duke përdorur dritën për transmetimin e të dhënave lejon Li-Fi të japi disa avantazhe, kryesori është një kanal [3] brezit më të gjerë, aftësia për të funksionuar në mënyrë të sigurt në zona të ndryshme të prekshme nga ndërhyrja elektromagnetike (p.sh. kabina avioni, spitale, ushtri), dhe duke ofruar transmetime më të larta shpejtësie. [4] Teknologjia po zhvillohet në mënyrë aktive nga disa organizata në të gjithë globin.

  1. ^ Harald Haas. "Harald Haas: Wireless data from every light bulb". ted.com. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Comprehensive Summary of Modulation Techniques for LiFi | LiFi Research". www.lifi.eng.ed.ac.uk. Marrë më 2018-01-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Li-Fi can transmit upto 100 gbps data,due to its wider bandwidth". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Tsonev, Dobroslav; Videv, Stefan; Haas, Harald (18 dhjetor 2013). "Light fidelity (Li-Fi): towards all-optical networking". Proc. SPIE. Broadband Access Communication Technologies VIII. Broadband Access Communication Technologies VIII. 9007 (2): 900702. Bibcode:2013SPIE.9007E..02T. CiteSeerX 10.1.1.567.4505. doi:10.1117/12.2044649. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)