Liane Zimbler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Liane Zimbler, emri i vertete eshte Juliana Fisher, (31 maj 1892, Přerov, Moravia - 11 nëntor 1987, Los Angeles ) thuhet se është gruaja e parë evropiane që mori një diplomë arkitekturore, megjithëse një numër finlandezësh, përfshirë Signe Hornborg, u diplomuan shumë më herët. Pas drejtimit të një biznesi shumë të suksesshëm në Vjenë, Zimbler emigroi në Shtetet e Bashkuara në 1938, ku u specializua në dizajnin e brendshëm.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zimbler fillimisht studioi grafikë, pastaj arkitekturë në Shkollën e Arteve në Vjenë. Nderkohe qe studionte, ajo punoi si ilustratore dhe dizajnere për sallonin e Emilie Flöge. Në vitin 1916, ajo u martua me avokatin Otto Zimbler me të cilin pati një vajzë, Eva. Në të njëjtin vit, ajo filloi të punonte për fabrikën e mobiljeve Bamberger në Vjenë. Nga fundi i Luftës së Parë Botërore, ajo iu bashkua studios së projektimit Rosenberger në Vjenë si arkitekte. Në fillim të viteve 1920, ajo filloi firmën e saj, te specializuar në punët e konvertimit, rinovimit dhe dekorimit të brendshëm. Në vitin 1928, si rezultat i biznesit të saj të begatë, Zimbler ishte në gjendje të hapte një studio të dytë në Pragë të menaxhuar nga bashkëpunëtorja e saj Annie Herrnheiser. Ajo gjithashtu filloi të ligjërojë në Vjenë duke marrë pjesë në organizata të ndryshme në mbështetje të grave që punojnë. [1] Ajo u bë e njohur për apartamentet dhe studiot e saj me një dhomë, një treg në rritje për klasat e mesme. [2] Projektet e dukshme në Vjenë përfshinin një vilë në Silbergasse, rinovimin e Ephrussi Bank dhe disa projekte të dekorimit të brendshëm. Ajo shërbeu gjithashtu si kryetare e bordit austriak të Shoqërisë Ndërkombëtare të Strehimit dhe ligjëroi mbi aspektet sociologjike dhe artistike të strehimit. [3]

Në shkurt 1938, Zimbler u bë gruaja e parë në Austri që iu dha licenca e arkitektit civil. Shumë shpejt pas kësaj, falë kontakteve me ndikim të Otto Zimbler, familja mundi të largohej për në Holandë dhe Londër përpara Anschluss gjermane në mars. Atë vjeshtë ata mundën të emigronin në Shtetet e Bashkuara. Falë përfshirjes së Ada Gomperz, gruaja e filozofit Heinrich Gomperz, Zimbler më pas u vendos në Los Angeles, ku punoi në dizajnin e brendshëm në zyrën e Anita Toor. Pasi burri i saj vdiq në një aksident dhe Anita Toor vdiq, Zimbler mori përsipër firmën rreth vitit 1941, duke u përqëndruar përsëri në projektet e konvertimit dhe dekorimit. Ajo gjithashtu projektoi një numër ndërtesash të reja dhe merrte pjesë rregullisht në ekspozita. Zimbler shpesh jepte leksione dhe shkruante artikuj mbi dizajnin e brendshëm për revista periodike të arkitekturës dhe dizajnit, si dhe për gazetat duke përfshirë Los Angeles Times . Vajza e saj, Eva, e cila iu bashkua asaj si nxënëse në vitin 1958, u bë bashkëpunëtore e saj. Zimbler, i cili pati një goditje në tru në moshën 86-vjeçare, vazhdoi të punojë deri në moshën 90-vjeçare. Ajo vdiq në Los Anxhelos në nëntor 1987 në moshën 95 vjeçare. [3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura architektenlexikon
  2. ^ Birgit Ben-Eli, "Austrian: Jewish Women Artists", Jewish Women's Archive. Retrieved 29 February 2012.
  3. ^ a b "Liane Zimbler Architectural Collection, 1912-1982, 1993-1994", Virginia Heritage. Retrieved 29 February 2012.