Liar Liar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liar Liar
Regjia ngaTom Shadyac
Shkruar ngaPaul Guay
Stephen Mazur
Judd Apatow[1][2]
ProdhuesiBrian Grazer
LuajnëJim Carrey
Justin Cooper
Jennifer Tilly
Maura Tierney
Cary Elwes
Amanda Donohoe
Jason Bernard
Swoosie Kurtz
Anne Haney
KinematografiaRussell Boyd
MontazhiDon Zimmerman
MuzikaJohn Debney
James Newton Howard (theme)

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Picture
Data e publikimit
18 mars 1997 (Hollywood)
21 mars 1997 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
86 minuta[3]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti45 milion dollarë[4]
Fitimi302.7 milion dollarë[3]

Liar Liar (Shqip: Gënjeshtar Gënjeshtar) është një film amerikan i vitit 1997 me regji të Tom Shadyac. Aktori me rolin kryesor Jim Carrey u nominua për çmimin Golden Globe për Aktorin më të Mirë në Komedi.

Filmi është i dyti nga tre bashkëpunime midis Carrey dhe Shadyac, i pari është Ace Ventura: Pet Detective dhe i treti Bruce i Plotëfuqishëm. Është gjithashtu e dyta nga tre bashkëpunimet midis Guay dhe Mazur, të tjerët janë The Little Rascals dhe Heartbreakers.

Ky ishte filmi i fundit i Don Keefer para se të dal nê pension mê 1997 dhe për Jason Bernard i cili vdiq pak pas përfundimit të xhirimeve.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fletcher Reede është një avokat i suksesshëm në Los Angeles i cili nuk heziton të përdorë mashtrimin në përfaqësimin e klientëve të tij. Ai gjithashtu e do djalin e tij Maks, por shpesh i thyen premtimet që ai të përqëndrohet në karrierën e tij, për të cilën kujdeset më shumë se familja e tij. Klientja e re e Fletcher, e përqendruar në vetvete, e kapur pas parave Samantha Cole, ka tërhequr vëmendjen e Allen, një partner në firmën e avokatisë për të cilën punon Fletcher. Nëse Fletcher fiton çështjen e divorcit, kjo do t'i sjellë firmës së tij një pasuri dhe do të rritë karrierën e tij. Natën e festës së ditëlindjes së Maksit, Fletcher i thërret dhe gënjen ish-gruan e tij Audrey për të humbur festën e Maksit për shkak të punës, kur në të vërtetë po bën seks me shefen e tij, Miranda, për të marrë një promovim. I mashtruar, Maksi bën një dëshirë për ditëlindje që për një ditë babai i tij të mos mund të tregojë një gënjeshtër. Dëshira e Maksit menjëherë bëhet e vërtetë, dhe si rezultat, kur Miranda e pyet Fletcher se çfarë mendonte për bërjen e tyre të dashurisë, Fletcher rastësisht i përgjigjet se "ai kishte më mirë se kaq", duke e nxitur atë që ta hidhte nga zyra e saj.

Të nesërmen, Fletcher e kupton se nuk është në gjendje të thotë asgjë të pandershme; ai pa kontroll kontrollon mendime dhe vërejtje të dëmshme për bashkëpuntorët e tij kur i sheh ata, dhe makina e tij është bllokuar pasi ai pranon në shkeljet e tij të shumta lëvizëse dhe biletat e parkimit të papaguar për një oficer policie që e tërheq atë. Ai gjithashtu zbulon se ai nuk mund të bëjë një dëshmitar gjyqi një pyetje drejtuese nëse e di se përgjigja e ardhshme do të jetë një gënjeshtër, e cila prish strategjinë e tij të planifikuar për dëshminë e Kenneth Falk, një prej burrave me të cilët Samantha mashtroi burrin e saj.

Pasi mësoi se Audrey synon të transferojë veten dhe Maksin në Boston me të dashurin e saj aktual Jerry, Fletcher i lutet asaj të rishqyrtojë. Gjatë diskutimit të tyre, Audrey tregon Fletcher për dëshirën e Maksit nga natën e kaluar. Fletcher viziton Maksin në shkollë dhe i kërkon që të kthejë dëshirën, duke shpjeguar se të rriturit duhet të jenë në gjendje të gënjejnë ndonjëherë. Ai është zemërthyer kur Maksi thotë se Fletcher është i vetmi i rritur që e lëndoi ndonjëherë me gënjeshtrat e tij. Duke ditur që dëshira zgjat vetëm një ditë, Fletcher përpiqet të bëjë atë që mundet për të vonuar çështjen e Samantha pasi që dëshira do të skadojë në 20:15. Gjërat vetëm përkeqësohen për Fletcher pasi ai pranon guximin e tij të së kaluarës ndaj sekretarit të tij Greta (përfshirë gënjeshtrat për arsyet e tij të paskrupullt për të mohuar ngritjet e pagave të saj, dhe për dhuratat e lira që i dha asaj). Kjo kulmon në heqjen dorë nga Greta kur ajo rrëfen për historinë e një miku të saj, i cili humbi 6.000 dollarë në një proces gjyqësor të padrejtë për shkak të avokatëve si Fletcher, i cili pranon se do t’i kushtonte 10,000 dollarë.

Sjellja e çrregullt e Fletcher në gjykatë çon në disa pyetje të mendjes së tij të ndershme, pasi ai kundërshton vetveten dhe badigjenët dhe provokon vetë dëshmitarët e tij për të pranuar se kishin një lidhje, e cila, bazuar në marrëveshjen paramartesore midis Samantha dhe burrit të saj, Richard Cole, do të hiqte çdo pretendimi që Samantha ka në pasuritë paramartesore. Më në fund, menjëherë kur duket se Fletcher mund të humbasë çështjen, ai zbulon se një kopje e patentë shoferit së Samantha dhe certifikata e lindjes së saj shfaqin një vit të ndryshëm të lindjes për Samantha, e cila sugjeron një teknik që Samantha falsifikoi moshën e saj dhe ishte nën 18 vjeç kur ajo nënshkroi kontratën para se ajo të martohej. Kjo e bën kontratën të pavlefshme dhe i jep të drejtë asaj gjysmën e pasurisë së Richard, duke i lejuar Fletcher të fitojë çështjen me vërtetësi. Sidoqoftë, Samantha zgjedh me mirënjohje për të kontestuar kujdestarinë e vetëm të fëmijëve të tyre, të cilët Richard i dashuron shumë, me qëllim që të marrë një shtesë prej 10,000 dollarë në pagesa të mbështetjes së fëmijëve nga ai, pasi ajo synon të godasë Richardin aty ku dhemb. Fletcher, duke kuptuar se gënjeshtrat e tij nga një ditë më parë e kanë shndërruar Samantha në një ish-grua hakëmarrëse, dhe shikon në ankth ndërsa Samantha tërheq fëmijët e shqetësuar qartë nga krahët e babait të tyre të zemrës së thyer, duke kërkuar që ai "të paguajë për ta". I tmerruar që fitimi i çështjes ka ndëshkuar një baba të dashur, të dashur dhe shpërblyer një ish-grua e cila dëshiron para sesa dashuri, Fletcher, tani duke penduar që përmendi tij për teknikshmërinë, përpiqet të rrëzojë vendimin, por tonin e tij të kërkuar dhe kritikën e zemërimit të pushtetit gjyqtari, dhe ai arrestohet për shpërfillje ndaj gjykatës. Ai e telefonon Audrey nga telefoni i burgut dhe i lutet që ta shpëtojë dhe t’i japë një shans tjetër, por ajo varet nga ai dhe niset për në aeroport me Maksin.

Greta, duke mësuar atë që ndodhi në gjykatë dhe tani duke besuar se Fletcher ka reformuar, paguan lirimin me kusht. Duke dashur të përmirësojë marrëdhëniet e tij me djalin e tij si një njeri më i ndershëm, ai nxiton në aeroport për të ndaluar Audrey dhe Maksin të largohen përgjithmonë. Ai i mungon fluturimi i tyre, por poshtëron mbi tarmën duke u fshehur në një copë bagazhi, vjedh një shkallë të motorizuar dhe arrin të fitojë vëmendjen e pilotit duke hedhur këpucën e tij në dritaren e kabinës, duke e detyruar atë të abortojë fluturimin. Fatkeqësisht, ai përplaset në një pengesë dhe dërgohet duke fluturuar në një bagazh, duke thyer të dy këmbët. Para se të tërhiqet në veturën e ambulancës, pavarësisht se nuk është më nën ndikimin e dëshirës, ​​ai i thotë Maksit se sa interesohet për të dhe sa keqardhje është për shkeljen e premtimeve të tij dhe marrjen e marrëdhënies së tyre si të mirëqenë. E kënaqur me faljen e Fletcher, Maksi e bind Audrey të qëndrojë në Los Angeles. Jerry është i trishtuar që ai është i vetmi që duhet të transferohet në Boston pasi ka një spital për të kandiduar, por gjithashtu është i lumtur që Fletcher do të jetë një baba më i mirë për Maksin tani e tutje.

Një vit më vonë, Fletcher (i cili tani është shëruar plotësisht nga dëmtimet e tij dhe drejton firmën e tij të avokatit me Greta si sekretarja e tij e vazhdueshëm), Audrey, dhe Maksi po festojnë ditëlindjen e Maksit. Maksi bën një dëshirë me tortën e tij të ditëlindjes dhe shpërthen qirinjtë. Max më pas ndez dritat për të zbuluar puthjet e Fletcher dhe Audrey, që supozon se Fletcher ishte dëshira e Maksir. Maksi shpjegon, megjithatë, se ai vetëm dëshironte për rollerblades. Fletcher më pas shtrëngon duart në "Kthetra" - një lojë që ai pëlqen të luajë me Maksin duke e ndjekur - dhe e ndjek atë dhe Audrey rreth shtëpisë me të.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liar Liar mori vlerësime pozitive nga kritikët. Në Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim prej 81%, bazuar në 54 shqyrtime, me një vlerësim mesatar prej 6.9 / 10. Në Metacritic filmi ka një rezultati prej 70 nga 100, bazuar në 20 kritikë, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[5] Në sondazhet e CinemaScore, audienca i dha filmit një notë "A-" nga një shkallë A + në F.

Kritiku Roger Ebert i dha filmit tre yje dhe tha: "Unë po zhvilloj gradualisht një dyshim, ose mbase është frikë, se po filloj ta pëlqej Jim Carrey", pasi ai kishte dhënë vlerësime negative për filmat e tij të mëparshëm Dumb and Dumber dhe Ace Ventura: Pet Detective.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Apatow, Judd (23 prill 2000). "How I Got Kicked Out of High School". Los Angeles Times. Marrë më 12 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Fleming, Michael (11 qershor 2003). "Inside Move: It's not plain who will play Jane". Variety. Marrë më 12 qershor 2019. Aside from "The Cable Guy," he's done uncredited script work on "Liar Liar" and "Bruce Almighty." {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "Liar Liar (1997)". Box Office Mojo. Marrë më 9 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Liar Liar (1997)". The Numbers. Marrë më 9 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Liar Liar reviews". Metacritic. Marrë më 5 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Ebert, Roger (21 mars 1997). "Liar Liar review". Chicago Sun-Times. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2010. Marrë më 9 gusht 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)