Libreoffice

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

LibreOffice është një suitë programesh zyre me burimin e kodit të hapur dhe te lirë, zhvilluar nga fondacioni 'The Document Foundation'. Projekti filloi në 2012 dhe konsiderohet vazhdim i platformës OpenOffice.org.

LibreOffice është projektuar të jetë në përputhje me suita zyre të tjera të mëdha, duke përfshirë Microsoft Office, ndonëse disa karakteristika faqosje Microsoft Office dhe atribute formatimi trajtohen ndryshe ose janë të pa mbështetura. LibreOffice është e përkthyer në mbi 112 gjuhë, ndërkohë është e gatshme për shkarkim dhe përdorim nga një shumllojshmëri sistemesh operative, përfshirë Microsoft Windows, Mac OS X 10.4 ose Tiger, dhe Linux.

Midis janarit te vitit 2011 (momenti i parë që suita ishte e domozdoshme në status të qëndrueshem) dhe tetorit të vitit 2011, afërsisht LibreOffice ishte shkarkuar 7.5 milionë herë ndërsa gjatë vitit 2012, suita u shkarkua rreth 15 milion herë.

Programet e përfshira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moduli Shënimi
LibreOffice 4.0 Writer Icon.svg Writer Një procesor shkrimi me funksionalitete të ngjashme dhe me suporte skedarësh nga Microsoft Word ose WordPerfect. Ky program ka zgjerime dhe lehtësime për përdorues të ndryshëm si WYSIWYG i ngjashëm me menunë e word-it, por gjithashtu mund të përdoret edhe si një editor bazik teksti text editor.
LibreOffice 4.0 Calc Icon.svg Calc Një program tabelash, i njëjtë me Microsoft Excel ose Lotus 1-2-3. Ka një numër unik karakteristikash, duke përfshirë një sistem i cili automatikisht përcakton një seri grafesh, bazuar në informacionet e përdoruesit.[1]
LibreOffice 4.0 Impress Icon.svg Impress Një program prezantimi i bazuar në Microsoft PowerPoint. Prezantimet mund të kalohen si dokument SWF, i cili mund ti lejojë çdo përdoruesi që ta shikojë nga çdo kompjuter me instalimin e Adobe Flash.[2][3]
LibreOffice 4.0 Draw Icon.svg Draw Një editor grafik vektorësh dhe mjet për ndërtimin e diagramëve i ngjashëm me Microsoft Visio dhe me karakteristika të krahasueshme me versionet e hershme të CorelDRAW. Ajo mundëson një lidhje mes formave, të cilat janë të mundshme në një shtrihje të gjerë dhe lehtëson ndërtimin e figurave siç janë flowchart.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "LibreOffice Calc". Libreoffice.org. Marrë më 16 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura LOFeatures
  3. ^ "LibreOffice Impress". Libreoffice.org. Marrë më 16 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)