Liceu Zografi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liceu Zografi

Liceu Zografi (turqisht: Özel Zoğrafyon Rum Lisesi, greqisht: Ζωγράφειον Λύκειον Zografeion Lykeion) është një shkollë grekeStamboll. Shkolla ndodhet në qendrën e qytetit Beyoğlu dhe shumë afër Sheshit Taksim.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla u themelua në fund të shekullit të 19-të, pasi numri në rritje i nxënësve grekë rezultoi të ishte më shumë se sa mund të strehonin shkollat Zappeion dhe Panayia; në veçanti, Shkolla e Panajias (Σταυροδρόμι της Παναγίας) kishte më shumë se 800 nxënës. Komuniteti vendosi të ndërtojë një shkollë të re dhe donacionet u mblodhën nga një numër njerëzish. Kristakis Zografos, i cili në atë kohë jetonte në Paris, dha kontributin më të madh, prej 10,000 lirash ari. Në vitin 1890, komuniteti grek vendosi që shkolla të merrte emrin e Zografos. U mbajt një konkurs arkitektonik, duke zgjedhur një dizajn nga Pericles Fotiades.[1] Shkolla u përurua në vitin 1893 dhe të diplomuarit e parë të saj u diplomuan në 1899.

Shkolla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla, si të gjitha shkollat e pakicave në Turqi, është një shkollë laike. Vitet që pasuan hapjen e saj, shkolla u zhvillua në një shkollë veçanërisht aktive dhe gjithmonë kishte më shumë se 250 nxënës. Sidomos para Pogromit të Stambollit në 1955 dhe dëbimit të grekëve në 1964, numri i nxënësve ishte mbi 350. Në tetor 1999, shkolla ishte objektivi i një shpërthimi zanor në shkallë të vogël nga ekstremistët e majtë turq për të dënuar "pozitën ndërkombëtare të Turqisë si një -Satelit- i SHBA-së".[2] Shumë artistë, arkitektë, politikanë dhe teologë të njohur të diasporës greke kanë studiuar në shkollë, duke përfshirë Patriarkun Bartolomeu IKostandinopojës. Sot shkolla ka jo më shumë se 45 nxënës dhe 20 mësues. Shkolla (si të gjitha shkollat e pakicave, pasi është e detyrueshme me ligj) zbaton kurrikulën e plotë turke përveç lëndëve greke: gjuhë greke, letërsi dhe fe.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b The School of Panayia (1833) and the Zografeion Lyceum (1893) (2003) Polyvios I. Strantzalis Association for the study of Near East, Athens
  2. ^ The Hellenic Radio (ERA): News in English, 99-10-08