Lidhja Demokratike në Mal të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lidhja Demokratike në Mal të Zi
Demokratski savez u Crnoj Gori
ShkurtesaLDnëMZ
Kryetar nderiMehmet Bardhi
KryetarSaubih Mehmeti
Themeluar9 shtator 1990
SeliaTuz (de jure)
Ulqin (de facto)
Kuvendi
0 / 81
Kuvendet komunale
2 / 853

Lidhja Demokratike në Mal të Zi (shk. LDnëMZ; mal. Demokratski savez u Crnoj Gori) është partia e parë politike shqiptareMal të Zi. Është themeluar më 9 shtator 1990 në Tuz.[1]

Kryetari i parë ishte Mehmet Bardhi, që e mbajti postin për më shumë se 28 vite, deri më 19 janar 2019, kur kryetar i zgjodh Saubih Mehmeti.[2]

Rezultati zgjedhor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuvendi i Malit të Zi
Viti Vota Mandate Ndryshimi Koalicioni Qeveria
1990 30,760
5 / 125
Increase 5 Koalicioni Demokratik
(LDnëMZ – PVDPBK)
opozitë
1992 11,393
0 / 75
Decrease 5 jashtë parlamentare
1996 5,289
2 / 75
Increase 2 opozitë
1998 5,425
1 / 75
Decrease 1 mbështetje e qeverisë
2001 3.570
1 / 75
Steady 0 qeveri
2002 8,498
1 / 75
Steady 0 Shqiptarët Bashkë
(UDSH – LDnëMZ)
qeveri
2006 4,373
1 / 81
Steady 0 LDnëMZ – PPD mbështetje e qeverisë
2009 2.898
1 / 81
Steady 0 Lista Shqiptare
(LDnëMZ – ASH)
mbështetje e qeverisë
2012 3.824
0 / 81
Decrease 1 Koalicioni Shqiptar
(LDnëMZ – PDASH)
jashtë parlamentare
2016 3.394
0 / 81
Steady Koalicioni Shqiptar
(PDIQ – LDnëMZ – LQP)
jashtë parlamentare
2020 4,675
0 / 81
Steady Koalicioni Shqiptar
(PDUDSH – LDnëMZ)
jashtë parlamentare

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Godišnji konsolidovani finansijski_izvještaj za 2020. - Demokratski savez u Crnoj Gori.pdf" (PDF). antikorupcija.m (në malazisht). 23 mars 2021. Marrë më 13 maj 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Saubih Mehmeti zgjedhet kryetar i ri i LDnëMZ". malesia.org. 19 janar 2019. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2023. Marrë më 13 maj 2022.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]