Lieksa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lieksa
Lieksan kaupunki
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Lieksa is located in Finlanda
Lieksa
Lieksa
Vendndodhja e Lieksa në Finlandë

Koordinatat: 63°19′V 30°1′L / 63.317°V 30.017°L / 63.317; 30.017

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Karelia Veriore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Esko Lehto
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,067.60 [1] km2
Popullsia 12,012 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1973
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.lieksa.fi


Lieksa (finlandisht: Lieksan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Karelia Veriore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Lieksa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale