Jump to content

Ligji i Batteridge-it për titujt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ligji i Betteridge-it për titujt është një thënie që thotë: "Çdo titull që përfundon me një pikëpyetje mund të përgjigjet me fjalën jo". Ka marr emrin sipas Ian Betteridge, një gazetar britanik i teknologjisë,[1][2] edhe pse parimi është shumë më i vjetër.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parimi është cituar në përpilimet anonime të varianteve të Ligjit të Murphy-t nën titullin e "Ligjit të Davis-t"[3][4] apo "parimi gazetaresk"[5], dhe është referuar në komentim si "një e vërtetë e rëndomtë e vjetër në mesin e gazetarëve ", në vitin 2007.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Betteridge, Ian (23 shkurt 2009). "TechCrunch: Irresponsible journalism". Technovia.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2011. Marrë më 27 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Macalope, The (2012-08-11). "The Macalope Weekly: Pointless Exercises". Macworld. Marrë më 2012-11-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "List of variants of Murphy's Law". Marrë më 2012-11-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Liberman, Mark (2006-09-17). "Language Log: Davis Law". Itre.cis.upenn.edu. Marrë më 2012-11-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Murphy's Laws: Journalistic Principle". Murphyslaws.net. 1997. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2012. Marrë më 2012-11-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ ""It's an old truism among journalists ..." 2007". Meatrobot.org.uk. 2007-12-04. Marrë më 2012-11-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)