Ligji i raulit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ligji i Raulit pohon se trysnia e pjesshme e një përbërësi të një tretësire me n përbërës, në një temperaturë të caktuar T është funksion linear i presionit të saj dhe i fraksionit molar të përbërësit të lëngshëm sipas ligjit

Nuvola apps edu science.svg Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.