Jump to content

Lila Tretikov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lila Tretikov
Tretikov në vitin 2014
U lind në25 Janar 1978 (39 vjeç)
Moskë, Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike
KombësiaRuse
Emrat e tjerëLyalya Tretyakova
ProfesioniIsh Drejtore ekzekutive, Fondacioni Wikimedia

Lila Tretikov (Anglisht: /ˈlaɪ̯lə ˈtrɛtɪkɔf/), e lindur Olga (Lyalya [1]) Tretyakova (rusisht: Ольга (Ляля) Третьяко́ва; 25 Januar viti 1978[2]Moskë[3][4]) është një inxhinjere dhe menaxhere Ruse-Amerikane, e cila ishte ish drejtoresha ekzekutive e Fondacioni Wikimedia nga viti 2014 deri në vitin 2016.

Lindur në Moskë, ajo emigroi në Shtetet e Bashkuara kur ishte adoleshente dhe në vitin 1999 filloi të punojë si inxhiniere softuerike në Kaliforni, ku ka bashkëautorizuar disa patenta softuerësh dhe gjithashtu themeloi një kompani të marketingut të teknologjisë. Një specialiste në softuerin e ndërmarrjeve, ajo ishte zyrtarja kryesore e informacionit dhe zëvendëspresidente i inxhinierisë në SugarCRM Inc, përpara se të pasonte Sue Gardner në Fondacionin Wikimedia në 2014.

Më 25 shkurt 2016, Tretikov paraqiti dorëheqjen e saj, në fuqi më 31 mars, si rezultat i trajtimit të WMF në projektin e njohurive Engine.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tretikov është trashëgimtare ruse dhe suedeze. Babai i saj është një matematikan dhe nëna e saj ishte një regjisore.[5] Pasi u zhvendos në qytetin e Nju Jorkut në moshën 15 vjeçare, mësoi anglisht, ndërsa punonte si kameriere dhe mori pjesë në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley, por u largua para përfundimit të studimeve.[6] Diplomat e saj ishin shkenca kompjuterike dhe arti, dhe ajo hulumtoi të mësuarit makinë.

Prezantimi i Tretikov ndaj punonjësve të WMF.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1999, Tretikov filloi karrierën e saj profesionale në Sun Microsystems, si inxhiniere në Aleancën Sun-Netscape, ku punoi në serverin Java. Ajo themeloi GrokDigital, një kompani e marketingut të teknologjisë, dhe më pas u emërua shefe e informimit dhe nënkryetare e inxhinierisë në SugarCRM Inc.[7]

Në vitin 2012, ajo ishte fituesja e medaljes së bronztë të Stevie Awards në kategorinë për "Ekzekutivin femëror të vitit-Shërbimet afariste-11 deri në 2,500 punonjës-kompjuter dhe softuer".[8] Ajo ka bashkëautorizuar disa patenta në hartimin e të dhënave inteligjente dhe aplikimet dinamike të gjuhës.[9][10]

Tretikov u emërua drejtoreshë ekzekutive e Fondacionit Wikimedia në maj të vitit 2014 në vazhdim të Sue Gardner, [11][12] dhe e mori postin më 1 qershor të vitit 2014. Ajo kishte redaktuar Wikipedia vetëm një herë para emërimit të saj.[9][13]

Tretikov është gjithashtu në bordet e OpenEd[14] dhe Rackspace[15] dhe është këshilltare e bordit të koorporatës Zamurai.

Tretikov dha dorëheqjen nga Fondacioni Wikimedia, si rezultat i projektit kontradiktor të WMF-së për Njohjen e Motorit dhe mosmarrëveshjeve me stafin[16][17], dita e saj e fundit më 31 mars 2016[18] (pasuar nga Katherine Maher në mars 2016) . Më 16 mars të vitit 2016, u bë me dije se Tretikov ishte ftuar nga Forumi Ekonomik Botëror për t'u bashkuar me komunitetin e saj "Lider të Rinj Globalë".[19]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Note: "Lyalya" is a Russian-language diminutive from the first name "Olga".
 2. ^ Wikimedia Monthly Metrics and Analytics Meeting, May 2014
 3. ^ "CrunchBase". CrunchBase. Marrë më 2014-05-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Wikimedia is headed by an American of Russian origin. RIA Novosti
 5. ^ "Women band together, make inroads into tech" by Jon Swartz, USA Today, 27 November 2012.
 6. ^ Seligman, Katherine (9 maj 2014). "The Woman To Run Wikipedia: Russian-born Former Cal Student Seen as "White Unicorn"". California Magazine. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2014. Marrë më 21 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Executive Profile: Lila Tretikov Bloomberg Businessweek, 2014. Retrieved 1 May 2014. Archived here.
 8. ^ "Stevie Awards For Women in Business: 2012 Stevie Award Winners". stevieawards.com. Fairfax, VA: Stevie Awards, Inc. Marrë më 2014-05-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Kiss, Jemima; Gibbs, Samuel. "Wikipedia boss Lila Tretikov: 'Glasnost taught me much about freedom of information'". The Guardian. Marrë më 24 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Patent Search". United States Patent and Trademark Office. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 1 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Elder, Jeff. "Wikipedia's New Chief: From Soviet Union to World's Sixth-Largest Site". Wall Street Journal. Marrë më 2 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Cohen, Noam. "Open-Source Software Specialist Selected as Executive Director of Wikipedia". New York Times. Marrë më 2 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Seligman, Katherine (2014-05-13). "The Woman To Run Wikipedia: Russian-born Former Cal Student Seen as 'White Unicorn'". California Magazine (UC Berkeley). Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2014. Marrë më 2014-10-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Hart, Michael (25 gusht 2014). "Wikimedia Foundation Director Named to OpenEd Board". THE Journal. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 6 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Rackspace Appoints Lila Tretikov to Board of Directors". Digital Journal. 22 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Hern, Alex (26 shkurt 2016). "Head of Wikimedia resigns over search engine plans". The Guardian. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Online-Enzyklopädie: Chefin der Wikipedia-Stiftung tritt zurück". Spiegel Online. 26 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Thank you for our time together". Lila Tretikov. 25 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Meet the Young, Tech-Savvy, Civic-Minded Innovators Driving The Fourth Industrial Revolution - Press releases | World Economic Forum". Weforum.org. Marrë më 2016-03-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]