Lili Boulanger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lili Boulanger

Marie-Juliette Olga ("Lili") Boulanger (Frëngjisht: [bu.lɑ̃.ʒe]; 21 gusht 1893 - 15 Mars 1918) ishte një kompozitore franceze, motra më e vogël e kompozitores të njohur dhe mësueses së kompozimit Nadia Boulanger, dhe femra e parë fituese e çmimit për kompozim Prix de Rome.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një fëmijë talent e lindur në Paris, talenti i Boulanger ishte i dukshëm që në moshën dyvjeçare, kur Gabriel Fauré, një mik i familjes dhe më vonë një nga mësuesit e Boulanger, zbuloi se ajo kishte ritëm të përsosur.. Prindërit e saj, dy prej të cilëve ishin muzikantë, e nxitën edukimin muzikor për vajzën e tyre. Nëna e saj, Raissa Myshetskaya (Mischetzky), ishte një princeshë ruse që u martua me mësuesin e saj të Konservatorit të Parisit, Ernest Boulanger. Babai i saj ishte 77 vjeç kur Lili lindi dhe ajo u bë shumë e lidhur me të. Gjyshi i saj Frédéric Boulanger ishte një violonçelist i njohur dhe gjyshja e saj Juliette, një këngëtare.

Boulanger e shoqëronte motrën e saj dhjetë vjeçare Nadia në orët mësimore në Konservatorin e Parisit para se ajo të ishte pesë, pak kohë më vonë, e ulur në klasat mësimore të teorisë së muzikës dhe duke studiuar organin me Louis Vierne. Edhe ajo këndonte dhe luante piano, violinë, violonçel dhe harp. Mësuesit e saj përfshinë Marcel Tournier dhe Alphonse Hasselmans.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1912 Boulanger konkuroi në Prix de Rome , por gjatë performancës së saj ajo u rrëzua nga sëmundja. Ajo u kthye në 1913 në moshën 19 vjeç për të fituar çmimin e kompozimit për veprën Faust et Hélène, duke u bërë kompozitorja e parë grua që fiton çmimin. Nadia kishte hyrë pas katër përpjekjeve të pasuksesshme dhe i kishte përqendruar përpjekjet e saj tek motra e saj Lili, së pari një studente e Nadias dhe pastaj e Paul Vidal, Georges Caussade dhe Gabriel Fauré—i fundit prej të cilëve ishte shumë i impresionuar nga talentet e vajzës së re dhe shpesh i sillte këngë asaj, për t'i lexuar. Lili ishte shumë e prekur nga vdekja e babait të saj në vitin 1900; Shumë nga veprat e saj prekin temat e pikëllimit dhe humbjes. Puna e saj u shënua për harmoninë e saj të gjallë dhe instrumentacionin dhe vendosjen e shkathët të teksteve. Aspektet e Fauré dhe Claude Debussy mund të shihet në kompozimet e saj, edhe Arthur Honegger u ndikua nga puna inovative e saj.

Les sirènes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Les sirènes (1911) është shkruar për solo soprano dhe tre pjesë të korit. Tema, sirenat, përdor një tekst nga Charles Grandmougin. Puna i është dedikuar zonjës Jane Engel Bathori.[1] Bathori, një sopran, ishte i njohur për organizimin e koncerteve të saj, siç është detajuar nga Barbara Kelly.[2] Bathori mbështeti shumë artistë dhe kompozitorë të rinj

Vepra të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lili Boulanger, burimi: Biblioteka e Kongresit.
 • Clairières dans le ciel - I & II (1915)
 • Faust et Hélène, cantata for mezzo-soprano, tenor, baritone, and orchestra (1913)
 • D'un matin de printemps, orchestra (1917–18)
 • D'un soir triste, orchestra (1917–18)
 • Hymne au Soleil
 • Les Sirènes, soprano, female choir and piano (1911)
 • Nocturne pour violon et piano (1911)
 • Pie Jesu (1917- 1918)
 • Psaume 24, tenor, choir, organ, and orchestra (1916)
 • Psaume 129
 • Psaume 130 (Du fond de l'abîme) - alto, tenor, choir, organ, and orchestra (1910–17)
 • Trois morceaux pour piano - 1. D'un Vieux Jardin (Of an Old Garden), 2. D'un Jardin Clair (Of a Bright Garden), 3. Cortège (1914)
 • Vieille prière bouddhique - tenor, choir, and orchestra (1914-1917)

Discografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Attente : Claves, Marsyas
 • Clairières dans le ciel : Ambronay, Centaur, Hyperion (Helios), Naxos (Marco Polo), Timpani
 • Cortège for violin & piano : Arts, Collins, Naxos (Marco Polo)
 • D'un jardin clair : Arts, Naxos (Marco Polo)
 • D'un matin de printemps : ARS, Audiomax, Centaur, Chandos, Dutton, Dynamic, Farao, Feminiae [1], Gramola, Naxos (Marco Polo), Timpani
 • D'un soir triste : ARS, Chandos, Timpani
 • D'un vieux jardin : Arts, Naxos (Marco Polo)
 • Dans l'immense tristesse : Claves, Marsyas, Naxos (Marco Polo)
 • Elle est gravement gaie : Analekta, Cedille
 • Elle était descendue au bas de la prairie : Cedille
 • Faust et Hélène : Chandos
 • Hymne au soleil : Hyperion (Helios)
 • Le Retour : Claves, Marsyas, Naxos (Marco Polo)
 • Les lilas qui avaient fleuri : BIS
 • Les sirènes : Hyperion (Helios)
 • Nocturne : ABC, Audiomax, Centaur, Classic FM, Collins, Decca, Deux-Elles, Divine Art, Doron, Feminiae [2], Genuin, Gramola, Harp & Company, Meridian, Naxos (Marco Polo), White Line
 • Nous nous aimerons tant : Ambronay
 • Pie Jesu : DG, Naxos, Naxos (Marco Polo)
 • Pieces (2) for piano trio : Avi Music, Genuin
 • Pour les funérailles d'un soldat : Hyperion (Helios), Timpani
 • Psalm 129 'Ils m'ont assez opprimé dès ma jeunesse' : Carus, DG, Timpani
 • Psalm 130: 'Du fond de l'abîme' : Carus, Chandos, DG, Querstand, Timpani
 • Psalm 24 'La terre appartient a l'Eternel' : Chandos, DG, Timpani
 • Quatre Mélodies : Timpani
 • Reflets : Cedille, Claves, Marsyas
 • Renouveau : Hyperion (Helios)
 • Soir sur la plaine : Hyperion (Helios)
 • Thème et variations for piano : Naxos (Marco Polo)
 • Trois morceaux pour piano : Timpani
 • Vieille Prière bouddhique : DG, Timpani
 • Vous m'avez regardé avec toute votre âme : Ambronay, Champs Hill, Zigzag

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ (1893-1918), Lili Boulanger (1911-01-01). "Les sirènes - Lili Boulanger (1893-1918) - Work - Resources from the BnF". data.bnf.fr. Marrë më 2016-03-12. {{cite web}}: |last= ka emër shifror (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Kelly, Barbara (2013). Music and Ultra-modernism in France: A Fragile Consensus, 1913-1939. Boydell Press. fq. 50–53. ISBN 978-1843838104. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]