Limonata (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Limonata
Regjia ngaAli Atay
Shkruar ngaAli Atay
Ertan Shabani
ProdhuesiAdal Film
LuajnëSerkan Keskin
Ertan Shabani
Zekir Sipahi
Bedia Begovska
Funda Eryiğit
Luran Ahmeti
Selahattin Bilal
Ciguli
MuzikaGevende
Data e publikimit
24 prill 2015
Kohëzgjatja
1 h 50 min
ShtetiFlamuri Turqia
GjuhaTurqisht

Limonata është film i vitit 2015 me zhanr komedi me regji të Ali Atay[1] Kjo është historia e dy vëllezërve të cilët fillimisht nuk e njohin njërin-tjetrin.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sakip shkon për ta kërkuar gjysmë-vëllain e tij Selimin, i cili nuk e ka ditur që ka ekzistuar, deri sa babai i tij, Suat, para vdekjes së tij e lut Sakipin që ta kërkon. Ai udhëton nga Maqedonia në Turqi, dhe pas shumë aventurave për ta kërkuar Selimin, përfundimisht arrin ta gjejë atë. Pastaj bën përpjekje për ta bindur Selimin që të shkojë të shohë babain e tij që nuk e ka parë për një kohë të gjatë para se të vdesë, se si përfundimisht përfundon në makinë, dhe udhëton prej Stambollit, përmes Turqisë dhe Bullgarisë në Maqedoni.[2][3]

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi
Serkan Keskin Selim
Ertan Shabani Sakip
Funda Eryiğit Nihal
Luran Ahmeti Fuat
Zekir Sipahi Suat
Selahattin Bilal
Ciguli
Bedia Begovska
Ömer Lekesiz

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Limonata" info page at the Box Office Türkiye site (në Turqisht).
  2. ^ "Limonata Film (2015)" on the German cinema site, Kino.de (in German). Accessed 2017-03-18.
  3. ^ Brief descriptions of the movie on IMDb and on Netflix.