Linda B. Buck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Linda Buck
Linda Buck merr pjesë në ceremoninë e 2004 Golden Plate Award
U lind në
Linda Brown Buck

(1947-01-29) 29 janar 1947 (77 vjeç)[1]
KombësiaAmerikane
Shkollimi
Njohur përReceptorët e nuhatjes
Bashkëshorti/jaRoger Brent
Çmimet
Karriera shkencore
Fushatbiologe
InstitucionetFred Hutchinson Cancer Research Center
University of Washington, Seattle
Howard Hughes Medical Institute
Columbia University
Harvard University[4]
Faqja në rrjetwww.hhmi.org/scientists/linda-b-buck

Linda Brown Buck (e lindur më 29 janar, 1947) është një biologe amerikane më shumë e njohur për punën e saj në sistemin e nuhatjes.[1] Ajo u nderua me Çmimin Nobel në vitit 2004 në Fiziologji ose Mjekësi, së bashku me Richard Axel, për punën e tyre në receptorët e nuhatjes.[5][6][7][8] Ajo është aktualisht në fakultetin e Qendrës Kërkimore të Kancerit Fred Hutchinson në Seattle.[9]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linda B. Buck lindi në Seattle, Washington më 29 janar, 1947. Babai i saj ishte një inxhinier elektrik i cili e kaloi kohën duke shpikur dhe ndërtuar objekte të ndryshme në kohën e tij të lirë, ndërsa nëna e saj ishte një amvise që kaloi shumicën e kohës së lirë duke zgjidhur fjalëkryqe.[10] Buck ishte e dyta nga tre fëmijët e familjes, që të gjitha ishin vajza.[11] Prindërit e Buck i rritën vajzat e tyre, që të besojnë se ato kanë aftësi të bëjnë çfarëdo që dëshirojnë me jetën e tyre dhe ajo ia jep meritën për prirjen e saj për shkencë prindërve të saj, interesimit dhe përkushtimi me të cilën ajo u rrit.[11] In 1994 Buck met Roger Brent, a biologist also. The two married in 2006.[12]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera dhe hulumtimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Nobel në Fiziologji ose Mjekësi (2004)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime dhe nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b BUCK, Linda B. Who's Who. Vëll. 2016 (bot. online Oxford University Press). A & C Black, an imprint of Bloomsbury Publishing plc. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri |website= është injoruar (Ndihmë!) (kërkohet abonim)
 2. ^ "Linda B. Buck - A Superstar of Science". Superstars of Science. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2018. Marrë më 4 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Dr Linda Buck ForMemRS, Foreign Member". London: Royal Society. Arkivuar nga origjinali më 2015-11-17. Marrë më 2015-11-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Facts & Figures". Harvard Medical School. Harvard College. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2012. Marrë më 7 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Press Release: The 2004 Nobel Prize in Physiology or Medicine". Nobelprize.org. Marrë më 8 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Buck L., Axel R. A novel multigene family may encode odorant receptors: a molecular basis for odor recognition. Cell 1991;65:175-87. doi:10.1016/0092-8674(91)90418-X Stampa:PMID.
 7. ^ "Secrets of smell land Nobel Prize". BBC News. 4 tetor 2004. Marrë më 8 nëntor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Linda B. Buck - Curriculum Vitae, Interview". 2013-01-12. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2013. Marrë më 4 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Linda Buck Lab". Fred Hutchinson Cancer Research Center. Marrë më 2015-11-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Linda B. Buck, PhD". HHMI.org. Marrë më 2016-04-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b "Linda B. Buck - Biographical". Nobelprize.org. The Nobel Foundation 2004. Marrë më 4 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Badge, Peter (2008-01-01). Nobel Faces (në anglisht). John Wiley & Sons. ISBN 9783527406784.