Jump to content

Liqeni Garda

Coordinates: 45°38′N 10°40′E / 45.633°N 10.667°E / 45.633; 10.667
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lago di Garda
Liqeni Garda
Nago–Torbole dhe pjesa veriore e liqenit
VendiItalia Veriore
Koordinatat45°38′N 10°40′E / 45.633°N 10.667°E / 45.633; 10.667
Hyrje kryesoreSarca
Dalje kryesoreMincio
PellguStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Shtetet e pellgutItali
Gjatësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Gjërësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
SipërfaqjaStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Thellësia mesatareStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Thellësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Vëllimi i ujitStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Koha e qëndrimit26.8 vite
Gjatësia e bregut1Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Lartësia e sipërfaqesStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Ishuj5 (Isola del Garda, Isola San Biagio)
1 bregu gjatësia is not a well-defined measure.

Liqeni Garda (italisht: Lago di Garda) është liqeni më i madh në Itali. Ai është një vend i popullarizuar për pushime dhe është e vendosur në Italinë veriore, në një gjysmë rrugë, mes Breshias dhe Veronës, dhe në mes të Venedikut dhe Milanos. Akullnajat e formuan këtë rajon alpin në fund të Kohës së Akullit. Liqeni dhe breg i tij është i ndarë mes krahinave të Veronës (në juglindje), Breshias (jug-perëndim), dhe Trentos (në veri).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka gjatësi prej 51.6 km dhe gjerësi prej 16.7 km, me një sipërfaqe prej 369.98 km², dhe me lartësi mbidetare 65 m. Thellësia mesatare është 136 m, ndërsa pika e thellësisë maksimale është 346 m, dhe ka vëllim të përgjithshëm prej 50.35 km³ uji.

Imazhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje panoramike nga Monte Baldo e liqenit Garda dhe komunat Riva del Garda & Nago-Torbole në të djathtë.
Pamje panoramike e liqenit Garda nga Cima Comer.
Pamje panoramike nga Tremosine në Malcesine.
Deri në 243 pas Krishtit, ku sot ulet Toscolano, ndoshta qëndronte qyteti i Benaco, i cili u shkatërrua nga një tërmet.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Liqeni Garda – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale