Liqeni i Breshkës (Tbilisi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni i Breshkës (Tbilisi)
Turtle Lake, Tbilisi (1).jpg
Liqeni i Breshkës

Liqeni i Breshkës është një përkthim i drejtpërdrejtë në anglisht i Kus Tba ( gjeorgjisht: კუს ტბა ), një liqen i vogël në periferi të Tbilisi, kryeqyteti i Xhorxhisë, i quajtur kështu për shkak të bollëkut të perceptuar të breshkave që jetojnë në këto vende. Emri tjetër, më pak i përdorur për këtë liqen është K'ork'i (ქორქის ტბა).

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liqeni i Breshkës ndodhet në shpatin e pyllëzuar verior të Malit të Mtatsminda në një lartësi prej 686.7 m mbi nivelin e detit [1] dhe ushqehet nga një lumë i vogël Varazis-Khevi, një degë kryesore e Mtkvari (Kura). Sipërfaqja e sipërfaqes është 0,034   km², ndërsa zona ujëmbledhëse është 0.4   km². [1] Thellësia maksimale është 2.6 m.

Zona e Liqenit të breshkës është projektuar si një zonë rekreative dhe frekuentohet nga Tbilisi gjatë fundjavave. Shtë gjithashtu një vend ku zhvillohen festivale dhe koncerte. Mund të arrihet ose përmes një rruge ose një tramvaje ajrore që çon nga Bashkia Tbilisi e Tbilisi - kjo filloi të funksionojë edhe një herë në Tetor 2016, është e hapur nga ora 8:00 deri në ora 22:00 dhe kushton 1 lek në secilin drejtim. Në perëndim të liqenit është Muzeu i Etnografisë së Hapur, një ekspozitë e madhe e arkitekturës popullore të Gjeorgjisë. [2]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "კურორტი კუს ტბა - Travel in Georgia". კურორტი კუს ტბა - Travel in Georgia (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 nëntor 2017. Marrë më 2017-11-10.
  2. ^ Apkhazava, I., "Kus Tba". Georgian Soviet Encyclopedia, vol. 6, p. 88. Tbilisi, 1983.