Liqeni i Kuqishtës

Coordinates: 42°40′07″N 20°05′27″E / 42.6686°N 20.0908°E / 42.6686; 20.0908
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni i Kuqishtës
(Liqenati i Madh)
Liqeni i Kuqishtës is located in Earth
Liqeni i Kuqishtës
Liqeni i Kuqishtës (Earth)
VendiKuqishtë
Koordinatat42°40′07″N 20°05′27″E / 42.6686°N 20.0908°E / 42.6686; 20.0908
Shtetet e pellgutKosova Kosova
Lartësia e sipërfaqesStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert

Liqeni i Kuqishtës  i njohur ndryshe edhe si (shqip: Liqeni i Leqinatit ose Liqenati i Madh; serbisht: Jezero Lićenat, Језеро Лићенат është një liqe malor i cili ndodhet në Malin e Leqinatit në Bjeshkët e Nemuna të cilat shtrihen në pjesën perëndimore të Kosovës. Ky liqen është i njohur në të gjithë Kosovën dhe vizitohet edhe nga njerëzit e Grykës së Rugovës ashtu si edhe nga alpinistët të cilët ngjiten në majat e maleve të tilla si Liqenati me 2,341 metres (7,680 ft) dhe Guri i Kuq me 2,522 metres (8,274 ft). Liqeni Liqenat është në një lartësi mbidetare 1,970 metres (6,463 ft) mbi nivelin e detit. Liqeni Liqenat ndryshe quhet edhe Liqeni i Kuqishtes sepse ndodhet mbi fshatin Kuqishtë.[1] [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Liqeni i Kuqishtës (Leqinati i Madh) – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Max Bosse, Kathrin Steinweg: Peaks of the Balkans (= Rother Wanderführer). Bergverlag Rother, München 2016, ISBN 978-3-7633-4491-8, S. 95.
  2. ^ Marković, Jovan Đ. (1990). Enciklopedijski geografski leksikon Jugoslavije. Sarajevo: Svjetlost. ISBN 978-86-01-02651-3.