Liqeni i Madh i Jazhincës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni i Jazhincës në dimër.
Liqeni i Jazhincës në mbrëmje, në prapavijë galaktika rruga e qumështit.

Liqeni i Madh i Jazhincës gjendet në rrënjë të majeve Bistra 1 dhe majes së Liqenit, Kosovë. Liqeni i Jazhincës e ka ngjyrë të errët të gjelbërt sikur safir dhe është i rrethuar nga shkëmbinjë të mëdhenj. Gjatësia e përafert e tij është 120 m dhe gjërësia e përafërt 80 m, me thellësi të madhe. Me ujë tepër të ftohtë, liqeni është i papërshtatshëm për not, edhepse ka edhe të tillë (të paktë) që marrin guximin për tu future në te.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 42°09′09″V 20°59′36″L / 42.1525°V 20.9934°L / 42.1525; 20.9934