Liri Lubonja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Liri Lubonja (Durrës, 5 gusht 1925 - 18 tetor 2021) ka qenë pjesëmarrëse në Lëvizjen Nacional-Çlirimtare, pas çlirimit qe gazetare dhe më pas punonjëse në Institutin e Historisë, pas 1973 u përndoqën familjarisht së pari me dëbim dhe më tej me internim. Është autore e tre titujve Larg dhe mes njerëzve, Kujtime internimi 1973-1990 dhe Kohët e reja, kujtimet e vjetra.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind më 5 gusht 1925 në Durrës, e bija e Ibrahim Shehut nga Fterra dhe Hatinasë,[1][2] e motra e Pertef Pogoni,[3] e bija e Mehmed Avni efendi Hoxhës, kadiSelanik.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Zeneli, Guro (1999). "Fiqret Ibrahim Fterra (Shehu) 1916-1997". fteriotet.tripod.com.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Liri Ibrahim Fterra (Lubonja)". fteriotet.tripod.com.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ Myftaraj, Kastriot (2 gusht 2013). "Dosja më sekrete e Fatos Lubonjës". telegraf.al.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ Özdalga, Elisabeth (2013). Late Ottoman Society: The Intellectual Legacy (në anglisht). Routledge. fq. 322. ISBN 9781134294732.