Liseberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hyrja në Liseberg

Liseberg është një park argëtues i vendosur në lagjen Heden, Göteborg. Parku është drejtuar si një kompani e kufizuar, në pronësi të plotë të komunës së Göteborgut. U inagurua për ekspozitën jubilare në Göteborg më 8 maj 1923. Sezoni i verës zgjat nga fundi i prillit deri në mes të tetorit, Halloween zgjat nga fundi i tetorit deri në fillim të nëntorit dhe Krishtlindjet nga mesi i nëntorit deri në Krishtlindje. Liseberg ishte destinacioni më i njohur turistik i Suedisë në vitin 2010 dhe në matjet e mëparshme vjetore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1752, pronari i tokës Johan Anders Lamberg emëroi pronën e tij Lisas berg ("Mali i Lizës") pas gruas së tij Elisabeth Söderberg. Zona përfundimisht u bë e njohur si Liseberg.

Në vitin 1908, Qyteti i Göteborgut bleu pronën, përfshirë ndërtesat në vend, për 225,000 krona suedeze.

Më 24 nëntor 1924, Këshilli i Qytetit të Göteborgut vendosi të blinte parkun argëtues të Liseberg për 1 milion krona. Në vitin 1925, parku argëtues u mor nga ndërmarrja komunale Liseberg AB. Drejtori i parë i parkut dhe një nga iniciatorët e tij ishte "marangozi" legjendar nga Skåne "Herman Lindholm, i cili e menaxhoi atë 1923–42.

Më 13 gusht 1935, u inagurua Liseberg Bath frymëzuar nga funksioni, i krijuar nga inxhinieri KI Schön Anderson. Pishina ishte 15 metra e gjerë dhe 36 metra e gjatë dhe paraqet dritat nënujore dhe valët artificiale. Pishina ishte në gjendje të priste 800 njerëz në një kohë, tarifa hyrëse me një kabinë ishte 50 cent. Kampioni olimpik suedez, Arvid Wallman, përuroi objektet. Pishina u mbyll në vitin 1956 dhe ndërtesa u rrënua në vitin 1962 për 40 vjetorin e ardhshëm më 1963.

Arkitekti Axel Johnson ndërtoi Rotundan, një nga sallat më të mëdha vallëzimi. Ndërtimi zgjati për një vit me një çmim prej 500,000 krona suedeze. Rotundan u hap më 10 janar 1940. Kati i vallëzimit mbante 1.200 persona dhe në katin e dytë u hap një bar me emrin Uggleklubben. Në vitin 1956, objekti u rinovua dhe emri i tij u ndryshua në Rondo. Pas punës ishte arkitekti Gunnar Aspe, i cili kushtoi 1 milion dollarë.

Që në fillim, një nga qëllimet e Liseberg ishte që do të ishte një mundësi për qytetarët e Göteborgut të shijojnë rekreacion dhe të shijojnë natyrën e bukur, dhe në vitin 1959 Princesha Birgitta hapi një ekspozitë me lule. Gjatë ceremonisë së inaugurimit, 15,000 trëndafila u shpërndanë nëpër park me helikopter.

Restoranti Tyrol në fund të viteve 1970

Gjatë një ekspozite pullash më 1961, 100,000 pulla postale u zbritën nga një helikopter mbi Liseberg.

Në vitin 1966 u ndërtua një tren argëtimi Super 8 (u shkatërrua më 1979) dhe vitin që pasoi u prezantua broshura e Liseberg dhe u përurua Pariserhjulet ("Rrota e djallit"). Në vitin 1969, ndërmarrja më e madhe deri më tani u bë kur zona jugore u rindërtua për 6 milion krona suedeze.

Në vitin 1961, të ardhurat ishin 6,400,000 krona - kundrejt 550,000 në vitin 1939. Hyrja ishte 1 kronë për të rritur dhe 50 krona për fëmijë. Për sa i përket vlerës së parave, kjo ishte më e lirë se para luftës.[1]

Projekte në të ardhmen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpara përvjetorit të 400-të më 2021, një zgjerim i madh është planifikuar në jug të Lisebergut aktual. Projekti jubilar do të përfshijë një "aventurë me temë aventureske" me 453 shtretër dhe një pishinë të hapur gjatë gjithë vitit për aventura.[2][3] Këshilli i Qytetit të Göteborgut mori vendimin për zbatimin e planeve në 24 shkurt 2017.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Liseberg : Göteborgs Nöjespark : [...], (1983), s. 2ff. "Kronologi"
  2. ^ "Liseberg Info Jubileumsprojektet" (PDF) (në suedisht). Marrë më 7 mars 2016.
  3. ^ "Lisebergs vattenpark och hotell" (në suedisht). www.goteborg2021.com. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2018. Marrë më 2017-03-08.
  4. ^ Nyheter, SVT. "Klart för Lisebergs miljardsatsning". svt.se (në suedisht). Marrë më 2017-03-08.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]