Lista e episodeve të The Big Bang Theory

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Logo e The Big Bang Theory.

The Big Bang Theory është një serial televiziv komedik amerikan, i krijuar dhe prodhuar nga Chuck Lorre dhe Bill Prady.

Ashtu edhe si emri i serialit (me përjashtim të episodës të parë "Pilot"), emrat e episodeve të The Big Bang Theory gjithmonë fillojnë me "The" dhe përshtatja me emrin e ndonjë principi shkencor, "teori" ose "eksperiment", që i referohet një pike të çuditshme të ndonjë ngjarjes në atë episod.

Premiera e sezonit të tetë të The Big Bang Theory u shfaq më 22 shtator, 2014 [1]. Në mars 2014, seriali ka renovuar për tre vite të tjera, deri në sezonin 2016–17 [2], me sezonin e nëntë që pritet të debutoj më 21 shtator, 2015 [3]. Që nga 5 korrik 2015, 183 episode të Bang Theory Big јanë transmetuar, duke përfshirë të gjitha 8 sezonët. CBS kishte edhe një episod pilot të cilën nuk e transmetoj.

Pasqyrimi i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Episodet Transmetimi orgjinal Vlerësimi Nielsen
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit Shikues Demografia
Shikuesit
(milliona)
Rangimi 18–49
rating/share
Rangimi
1 17 24 Shtator 2007 (2007-09-24) 19 Maj 2008 (2008-05-19) 8.31 68[4] 3.3/8 46[5]
2 23 22 Shtator 2008 (2008-09-22) 11 Maj 2009 (2009-05-11) 10.03 40[6] TBA TBA
3 23 21 Shtator 2009 (2009-09-21) 24 Maj 2010 (2010-05-24) 14.22 12 5.3/13 5[7]
4 24 23 Shtator 2010 (2010-09-23) 19 Maj 2011 (2011-05-19) 13.14 13 4.4/13 7[8]
5 24 22 Shtator 2011 (2011-09-22) 10 Maj 2012 (2012-05-10) 15.82 8 5.5/17 6[9]
6 24 27 Shtator 2012 (2012-09-27) 16 Maj 2013 (2013-05-16) 18.68 3 6.2/19 2[10]
7 24 26 Shtator 2013 (2013-09-26) 15 Maj 2014 (2014-05-15) 19.96 2 6.2/20 2[11]
8 24 22 Shtator 2014 (2014-09-22) 7 Maj 2015 (2015-05-07) 19.05 2 5.6/17 4[12]

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Fowler, Matt (25 qershor 2014). "CBS 2014 Fall Schedule: One-Hour Big Bang Theory Premiere, Elementary Back In October, More". IGN. Marrë më qershor 25, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Goldman, Eric (12 mars 2014). "The Big Bang Theory Renewed For Three More Seasons, Up to Season 10". IGN. Marrë më mars 12, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Fitzpatrick, Kevin (9 qershor 2015). "CBS 'Supergirl' Sets October Premiere, Plus More Fall Schedules". Screencrush. Marrë më qershor 9, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Van De Kamp, Justin (1 qershor 2008). "TV Ratings: 2007–2008 Season Top-200". Televisionista. Marrë më prill 20, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Hibberd, James (22 maj 2008). "2007–08 Season Wrap" (PDF). The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 prill 2015. Marrë më prill 20, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ ABC Medianet (June 2, 2009), https://web.archive.org/web/20140410204904/http://abcmedianet.com/web/dnr/dispDNR.aspx?id=060209_05, <https://web.archive.org/web/20140410204904/http://abcmedianet.com/web/dnr/dispDNR.aspx?id=060209_05>. Retrieved on 15 maj 2015 
 7. ^ Nellie Andreeva (27 maj 2010). "Full Series Rankings For The 2009–10 Broadcast Season". Deadline Hollywood. Marrë më qershor 7, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Full 2010–2011 TV Season Series Rankings". deadline.com. 27 maj 2011. Marrë më maj 29, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Andreeva, Nellie (24 maj 2012). "Full 2011-2012 Season Series Ratings - Deadline.com". Deadline.com. Marrë më maj 19, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Patten, Dominic (23 maj 2013). "Full 2012–2013 TV Season Series Rankings". Marrë më maj 24, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Kissell, Rick (20 maj 2014). "NBC Wraps TV Season As Demo Champ for First Time Since '04". Variety. Marrë më prill 20, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ de Moraes, Lisa (21 maj 2015). "Full 2014–15 TV Season Series Rankings: Football & 'Empire' Ruled". Deadline.com. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2015. Marrë më maj 22, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]