Lista e flamurtarëve për Azerbajxhanin në Lojrat Olimpike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kjo është një listë e flamurtarëve që kanë përfaqësuar AzerbajxhaninLojrat Olimpike dhe kanë mbajtur flamurin..[1]

Flamurtari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Viti Sezon Flamurtari Sporti
12 Pyeongchang 2018 Dimër Brachner, PatrickPatrick Brachner Ski Alpine
11 Rio de Janeiro 2016 Verë Mammadov, TeymurTeymur Mammadov Boksi
10 Soçi 2014 Dimër Khalilov, RahmanRahman Khalilov Delegati zyrtar
9 Londra 2012 Verë Mammadli, ElnurElnur Mammadli Xhudo
8 Vancouver 2010 Dimër Guliyev, FuatFuat Guliyev Delegati zyrtar
7 Pekini 2008 Verë Mansurov, FaridFarid Mansurov Mundja
6 Torino 2006 Dimër Lukanin, IgorIgor Lukanin Patinazhi
5 Athina 2004 Verë Paşayev, NizamiNizami Paşayev Peshëngritjes
4 Salt Lake City 2002 Dimër Rylov, SergeySergey Rylov Patinazhi
3 Sydney 2000 Verë Abdullayev, NamikNamik Abdullayev Mundja
2 Nagano 1998 Dimër Vorobieva, JuliaJulia Vorobieva Patinazhi
1 Atlanta 1996 Verë Hüseynov, NazimNazim Hüseynov Xhudo

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Azerbaijan" (në anglisht). Sport-Reference.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 qershor 2016. Marrë më 23 prill 2020.