Lista e ishujve në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shqipëria si vend bregdetar ka një numër të vogël ishujsh ,shumica e tyre janë të vegjël dhe nuk kalojnë 1 km2 sipërfaqe,përveq Ishullit të Sazanit dhe atij të Kunës. Ishujt e Shqipërisë ndodhen në Detin Adriatik,Detin Jon,si dhe në disa liqene brenda vendit. Disa nga ta janë të përshtatshëm për turizëm,sepse kanë një bukuri që është e virgjër dhe e paprekur.Të gjithë ishujt janë të pabanuar. Kjo është lista e ishujveShqipëri.

-# Ishulli Sipërfaqja km2 (hektarë) Vendodhja Koordinatat
1 Sazani 5.7 (570 ha) Deti Adriatik 40°30′V 19°17′L / 40.500°V 19.283°L / 40.500; 19.283
2 Merxhan (Kunë) 1.4 (140 ha) Deti Adriatik 41°45′47″V 19°34′54″L / 41.76306°V 19.58167°L / 41.76306; 19.58167
3 Ishulli i Malësorit 0.4 (40 ha) Buna 42°00′30″V 19°27′38″L / 42.00833°V 19.46056°L / 42.00833; 19.46056
4 Ishulli i Zvërnecit 0.1 (10 ha) Laguna e Nartës 40°31′02″V 19°24′06″L / 40.51722°V 19.40167°L / 40.51722; 19.40167
5 Shurdhahu 0.075 (7.5 ha) Liqeni Vau i Dejës 42°04′12″V 19°39′11″L / 42.07000°V 19.65306°L / 42.07000; 19.65306
6 Ishujt e Ksamilit 0.071 (7.1 ha) Deti Jon 39°46′30″V 19°59′42″L / 39.77500°V 19.99500°L / 39.77500; 19.99500
7 Maligradi 0.05 (5 ha) Liqeni i Prespës 40°47′31″V 20°55′59″L / 40.79194°V 20.93306°L / 40.79194; 20.93306
8 Ishulli i Franc Jozefit 0.05 (5 ha) Deti Adriatik 41°50′50″V 19°22′29″L / 41.84722°V 19.37472°L / 41.84722; 19.37472
9 Ishulli i Tongos 0.025 (2.5 ha) Deti Jon 39°41′25″V 20°00′20″L / 39.69028°V 20.00556°L / 39.69028; 20.00556
10 Ishulli i Stilit 0.006 (0.6 ha) Deti Jon 39°41′07″V 19°59′22″L / 39.68528°V 19.98944°L / 39.68528; 19.98944
11 Ishulli i Paqes 0.003 (0.3 ha) Liqeni i Komanit 22°09′57″V 19°52′43″L / 22.16583°V 19.87861°L / 22.16583; 19.87861

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]