Jump to content

Lista e kompanive në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lista e kompanive në Shqipëri përfshin kompanitë më të njohura me seli të cilat operojnë në Shqipëri. Tranzicioni i Shqipërisë nga një ekonomi socialiste e planifikuar në mënyrë qendrore në një ekonomi të përzier kapitaliste ka qenë kryesisht i suksesshëm. [1] "Punësimi formal jo-bujqësor në sektorin privat u dyfishua midis viteve 1999 dhe 2013," vëren Banka Botërore, me një pjesë të madhe të këtij zgjerimi të mundësuar nga investimet e huaja. [2]

Për më shumë informacion mbi llojet e subjekteve tregtare në këtë vend dhe shkurtesat e tyre, shihni Subjektet e biznesit në Shqipëri .

Kompanitë e shquara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industria dhe sektori ndjekin taksonominë e standardeve të klasifikimit të industrisë . Organizatat që kanë ndërprerë veprimtarinë janë përfshirë dhe janë shënuar si të pafuqishme.

Kompanitë e shquara

     Aktive      Shtetërore      Jofunksionale
Emri Industria Sektori Selia Themeluar Shënime
A1 Report Shërbime Transmetim & argëtim Tirana 2002 Televizion
ABC News Shërbime Transmetim & argëtim Tirana 2010 Television
Ada Air Shërbime Airlines Tirana 1991 First Albanian airline, defunct 2007
Air Albania Shërbime Airlines Tirana 2018 National carrier
Albanian Airlines Shërbime Airlines Tirana 1991 National carrier, defunct 2011
Albanian Screen Shërbime Transmetim & argëtim Tirana 2003 Televizion
Albanian-American Enterprise Fund Financa Instrumentet e investimit Tirana 1995 Private development
Albatros Airways Shërbime Airlines Tirana 2004 Low-cost airline, defunct 2006
Albawings Shërbime Airlines Tirana 2015 Airline
AlbChrome Materiale bazë Hekur & çelik Tirana 1948 Mining, heavy industry
Albanian Mobile Communications Telekomunikim Telekomunikim celular Tirana 1996 Telecommunications, defunct 2015
Albcontrol Industriale Shërbime transporti Tirana 1992 National air traffic agency
Albpetrol Nafta & gazi Eksplorimi & prodhimi Patos 1992 Petroleum production
Albtelecom Telekommunikim Telekomunikimi fiks Tirana 1912 Privatized state provider
Antea Cement Industriale Materiale ndërtimi & pajisje Fushë-Krujë 2007 Cement, part of Titan Cement (Greece)
Balfin Group Financa Investime Tirana 1993
Bank of Albania Financa Banka Tirana 1925 Central bank
Banka Kombëtare Tregtare Financa Banka Tirana 1925 Commercial bank, part of Çalık Holding (Turkey)
Belle Air Shërbime Airlines Tirana 2005 Airline, defunct 2013
Big Market Mallra konsumi Shitje me pakicë & shumicë Tirana 1999 Largest supermarket chain of Albania
Birra Kaon Mallra konsumi Birrari Tirana 1995 Birrari
Birra Korça Mallra konsumi Birrari Korçë 1928 Brewery
Birra Tirana Mallra konsumi Brewers Tirana 1961 Brewery
Coca-Cola Bottling Shqipëria Mallra konsumi Pije të lehta Kashar 1994 Bottling company
Credins Bank Financa Banka Tirana 2003 Private bank
Digitalb Shërbime Transmetim & argëtim Tirana 2004 Television
Eagle Mobile Telekomunikim Telekomunikim celular Tirana 2008 Mobile telephony, part of Albtelecom
Eco Market Mallra konsumi Shitje me pakicë & shumicë Tirana 2013 Rrjet supermarketesh
Electric Power Distribution Operator Komunale Energjia elektrike konvencionale Tirana 2008 Electrical distributor, state-owned
Hekurudha Shqiptare Industriale Hekurudha Durrës 1945 Hekurudha
Intesa Sanpaolo Bank Albania Financa Banka Tirana 2008 Bank, previously American Bank of Albania
MEICO Industriale Mbrojtje Tirana 1991 Defense exports
Neptun Electronics Mallra konsumi Elektronikë konsumi Tirana 2001 Largest electronic retailer in Albania
News 24 Shërbime Transmetim & argëtim Tirana 2002 Televizion
Plus Communication Telekomunikim Telekomunikim celular Tirana 2009
Port of Durrës Industriale Shërbim transporti Durrës 2003[3] Authority operators of the largest port in Albania
Raiffeisen Albania Financa Banka Tirana 2004 Bank, part of Raiffeisen Zentralbank (Austria)
Radio Televizioni Shqiptar Shërbime Transmetim & argëtim Tirana 1938 Publicly Owned State Funded
SIGAL Financa Linjë e plotë sigurimi Tirana 1999 Insurance company
Star Airways Shërbime Airlines Tirana 2008 Airline, defunct 2010
SuperSport Albania Shërbime Transmetim & argëtim Tirana 2004 Pjesë e Digitalb
Taçi Oil Nafta & gazi Eksplorim & prodhim Tirana 2003 Exploration, production and marketing
Tafa Air Shërbime Airlines Tirana 2009 Airline, defunct 2010
Telekom Albania Telekomunikim Telekomunikim celular Tirana 2015 Mobile, part of Deutsch Telekom (Germany)
Teleperformance Albania Industriale Shërbime mbështetëse të biznesit Tirana 2008 Contact center, business process outsourcing
Tirana Bank Financa Banka Tirana 1996 Bank, part of Piraeus Bank (Greece)
Top Channel Shërbime Transmetim & argëtim Tirana 2002 Television, part of Digitalb
TV Klan Shërbime Transmetim & argëtim Tirana 1997 Televizion
Union Bank (Albania) Financa Banka Tirana 2006 EBRD Owns 12.5%
United Bank of Albania Financa Banka Tirana 1994 40% of shares gone to Islamic Development Bank
Vizion Plus Shërbime Transmetim & argëtim Tirana 1999 Televizion
Vodafone Albania Telekomunikime Telekomunikim celular Tirana 2001 Pjesë e Vodafone (UK)

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Albania". World Diplomacy. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2014. Marrë më 1 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Albania » Overview". worldbank.org. Marrë më 18 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Autoriteti Portual Durres". Apdurres.com.al. Retrieved 2017-12-20.