Lista e majave malore në Bullgari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kodra e Balkanit
Rila
Prini
Pamje nga Strandzha

Malet përbëjnë një pjesë të rëndësishme të zonës të vendit dhe janë pjesë dominuese jugperëndim dhe qendror. Kodrat më të larta të Bullgarisë janë të Rila (larta kulmin Musala, 2925 m, më e larta në Ballkan) dhe Pirin (kulmin më të lartë Vihren, 2914 m).

Lista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]