Lista e misioneve diplomatike në Maqedoninë e Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harta e misioneve diplomatike në Republikën e Maqedonisë së Veriut

Kjo faqe liston misionet diplomatike rezidente në Maqedoninë e Veriut . Aktualisht, kryeqyteti i Shkupit pret 31 ambasada dhe 18 konsullata të përgjithshme të vendeve të ndryshme. Disa vende të tjera kanë mision të akredituar nga kryeqytete të tjera, kryesisht në Vjenë , Beograd , Sofje dhe Ankara .

Ambasada shqiptareShkup.
Ambasada kroateShkup.
Ambasada italianeShkup.
Ambasada polakeShkup.
Ambasada spanjolleShkup.
Ambasada turkeShkup.
Ambasada amerikaneShkup.

Ambasadat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkup [1]


Misionet të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambasada iranianeShkup.

Konsullata të Përgjithshme në Shkup/Kumanovë/Manastir qytete të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambasadat për tu hapur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ish-ambasada[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambasadat jorezidente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "https://dw3yoh98rrrmk.cloudfront.net/fdb5b35e1dd74f14a1618357d54c10ec.pdf". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Lidhje e jashtme në |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!)
  2. ^ (PDF) https://dw3yoh98rrrmk.cloudfront.net/d575c5040ad14799892ec4150da1cdf9.pdf. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)
  3. ^ https://lider.com.mk/makedonija/vo-skopje-kje-se-otvora-ambasada-na-brazil/. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)
  4. ^ https://mfa.gov.mk/mk/page/1759/post/1627/odrzhani-politichki-konsultacii-pomegju-republika-makedonija-i-federativna-republika-brazil. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)
  5. ^ https://telma.com.mk/2020/08/28/%d0%b8%d0%bd%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b2%d1%98%d1%83-%d1%81%d0%be-%d0%b8%d0%b7%d1%80%d0%b0%d0%b5%d0%bb%d1%81%d0%ba%d0%b8%d0%be%d1%82-%d0%b0%d0%bc%d0%b1%d0%b0%d1%81%d0%b0%d0%b4%d0%be%d1%80-%d0%b4%d0%b0/. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)

-1. Ambasadori jo-rezident i Izraelit për Maqedoninë e veriut (me seli në Jeruzalem) z. Dan Orjan pohoi në një intervistë se shumë shpejtë do të hapet ambasadë të IzraelitShkup.