Lista e shteteve eksportuese të naftës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harta botërore e vendeve sipas eksportit të naftës, 2006.
Grafiku i ecurisë së eksportit të pesë vendeve të para, 1980-2012

Kjo është në listë e vendeve për nga eksporti i naftës, i bazuar në The World Factbook [1] dhe në burime të tjera.[1]

Vendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rangu Vendi/Rajoni Nafta - eksporti (fuçi/ditë) Data e
informacionit
1 Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite 8,865,000 2012
2 Rusia Rusia 7,201,000 2012
3 Flag of the United Arab Emirates.svg Emiratet e Bashkuara Arabe 2,595,000 2012
4 Flag of Kuwait.svg Kuvajti 2,414,000 2012
5 Flag of Nigeria.svg Nigeria 2,254,000 2012
6 Iraku Iraku 2,235,000 2012
7 Flag of the United States.svg SHBA 1,920,000 2009
8 Irani Irani 1,880,000 2012
9 Holanda Holanda 1,871,000 2009
10 Angola Angola 1,738,000 2012
11 Flag of Venezuela.svg Venezuela 1,712,000 2012
12 Norvegjia Norvegjia 1,684,000 2012
13 Flag of Canada.svg Kanadaja 1,576,000 2012
14 Flag of Algeria.svg Algjeria 1,547,000 2012
15 Flag of Mexico.svg Meksika 1,511,000 2009
16 flamuri Katari 1,389,000 2010
17 Singapori Singapori 1,374,000 2009
18 Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani 1,355,000 2012
19 Flag of Libya.svg Libia 1,313,000 2012
20 Britania e Madhe Britania e Madhe 1,311,000 2009
21 India India 825,600 2009
22 Flag of Brazil.svg Brazili 801,200 2011
23 Azerbajxhani Azerbajxhani 651,700 2009
24 Malajzia Malajzia 644,900 2009
25 Omani Omani 592,300 2009
26 Italia Italia 529,100 2009
27 Kina Kina 506,500 2011
28 Franca Franca 487,200 2009
29 Gjermania Gjermania 470,200 2009
30 Flag of Indonesia.svg Indonezia 404,100 2009
31 Flag of Colombia.svg Kolumbia 400,700 2009
32 flamuri Guinea Ekuatoriale 395,000 2009
33 Sudani Sudani 383,900 2009
34 Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara 380,800 2009
35 Japonia Japonia 366,800 2009
36 Belgjika Belgjika 353,000 2009
37 Flag of Ecuador.svg Ekuadori 333,400 2011
38 Australia Australia 312,600 2009
39 Bjellorusia Bjellorusia 310,500 2009
40 Taivani Taivani 303,000 2010
41 Tailanda Tailanda 269,100 2009
42 Flag of Syria.svg Siria 263,000 2009
43 flamuri Danimarka 249,600 2010
44 Suedia Suedia 243,200 2009
45 Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidadi dhe Tobago 242,600 2009
46 Spanja Spanja 240,700 2009
47 Argjentina Argjentina 238,100 2009
48 Bahraini Bahraini 239,900 2009
49 flamuri Gaboni 213,500 2009
50 Flag of the Republic of the Congo.svg Republika e Kongos 211,800 2009
51 Vietnami Vietnami 210,500 2011
52 Flamuri Jemeni 207,700 2009
53 flamuri Aruba 206,400 2009
54 Greqia Greqia 181,600 2009
55 Flag of Egypt.svg Egjipti 163,000 2009
56 Flag of Brunei.svg Brunei 153,000 2009
57 Finlanda Finlanda 133,600 2009
58 flamuri Çadi 115,000 2009
59 Ukraina Ukraina 114,000 2009
60 Flag of Cameroon.svg Kameruni 101,300 2009
61 Flamuri Turkmenistani 97,430 2009
62 Tunizia Tunizia 91,200 2009
63 Izraeli Izraeli 86,010 2009
64 Sllovakia Sllovakia 78,940 2009
65 Lituania Lituania 76,510 2009
66 Bullgaria Bullgaria 75,840 2009
67 Rumania Rumania 74,080 2010
68 Peru Peru 73,280 2009
69 Bregu i Fildishtë Bregu i Fildishtë 70,800 2009
70 Turqia Turqia 68,450 2009
71 Flag of the Philippines.svg Filipinet 60,460 2009
72 Hungaria Hungaria 58,380 2004
73 flamuri Republika Jugafrikane 54,930 2009
74 Kili Kili 52,390 2009
75 Polonia Polonia 50,400 2009
76 flamuri Portugalia 49,650 2009
77 Flag of New Zealand.svg Zelanda e Re 47,200 2009
78 Austria Austria 46,020 2009
79 Bahamas Bahamas 41,610 2009
80 Kroacia Kroacia 36,080 2010
81 Flag of Pakistan.svg Pakistani 29,840 2009
82 Republika Çeke Republika Çeke 25,480 2009
83 Maroku Maroku 25,090 2009
84 Irlanda Irlanda 21,590 2010
85 Portoriko Portoriko 19,230 2009
86 Hong Kongu Hong Kongu 18,750 2011
87 Flag of Guatemala.svg Guatemala 15,300 2009
88 Republika Demokratike e Kongos Republika Demokratike e Kongos 11,090 2009
89 flamuri Zvicra 9,851 2009
90 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 8,958 2009
91 Kenia Kenia 8,610 2009
92 Republika e Maqedonisë Maqedonia 8,594 2010
93 flamuri Papua Guinea e Re 8,290 2009
94 Monaku Monako 5,834 2010
95 Flag of Ghana.svg Gana 5,752 2009
96 Flamuri Bolivia 5,621 2010
97 Flag of Latvia.svg Letonia 5,160 2010
98 Flamuri i Hondurasit Honduras 5,114 2009
99 Birmania Birmania 5,000 2006
100 Senegali Senegali 4,550 2009
101 bandiera Surinami 3,058 2009
102 Bangladeshi Bangladeshi 2,770 2009
103 flamuri El Salvador 2,315 2010
104 flamuri Kosta Rika 2,087 2009
105 Uzbekistani Uzbekistani 2,078 2009
106 flamuri Kirgistani 2,042 2009
107 flamuri Fixhi 1,857 2009
108 Flag of Uruguay.svg Uruguai 1,395 2011
109 flamuri Groenlanda 1,050 2009
110 Gjeorgjia Gjeorgjia 1,008 2011
111 Shqipëria Shqipëria 1,004 2009
112 Flag of Nicaragua.svg Nikaragua 742 2009
113 Moldavia Moldavia 741 2009
114 Luksemburgu Luksemburgu 686 2009
115 flamuri Kaledonia e Re 648 2009
116 flamuri Sierra Leone 500 2009
117 Taxhikistani Taxhikistani 405 2009
118 Flag of Zambia.svg Zambia 360 2009
119 Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 96 2009
120 flamuri Gambia 42 2009
121 flamuri Liberia 23 2009
122 flamuri Xhibuti 19 2009

Burimi i informacioneve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]