Lista e tempujve në Gauhati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kjo është një listë e tempujve hindu që ndodhen në qytetin e Gauhatit në shtetin indian të Assamit. Në Gauhati ka shumë tempuj hindu dhe në këtë mënyrë Gauhati njihet edhe si "qyteti i tempujve".

Lista e tempujve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Vendi Hyjnia Imazhi
Tempulli Basistha Basistha Shiva Basistha Temple, Guwahati.jpg
Tempulli Dirgheshwari Amingaon Durga Dirgheswari Temple.jpg
Tempulli Doul Govinda[1] Rajaduar Krishna
Tempulli Kamakhya[2] Kamakhya Hyjnesha Kamakhya Temple of Kamakhya.jpg
Tempulli Lankeshwar Lankeshwar Shiva
Tempulli Rudreswar Mani Karneswar Shiva Rudreswar Devalaya.jpg
Tempulli Sukreswar Pan Bazaar Shiva Entrance of Sukreswar Temple.jpg
Tempulli Ugro Tara Latasil Tara Sri Sri Ugratara Devalaya.jpg
Tempulli Umananda Ishulli i Palloit Shiva

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Doul Govinda Mandir, North Guwahati". humtydumty.in. Marrë më 7 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Banikanta Kakati: The Mother Goddess Kamakhya; 1989, Publication Board, Guwahati

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Banikanta Kakati: The Mother Goddess Kamakhya; 1989, Publication Board, Guwahati.