Jump to content

Little Eva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Little Eva
Little Eva në vitin 1962
U lind në(1943-06-29)29 qershor 1943
Belhaven, North Carolina, U.S.
Vdiq10 prill 2003(2003-04-10) (59 vjeç)
Kinston, North Carolina, U.S.
Emrat e tjerëEva Narcissus Boyd
ProfesioniKëngëtare R&B

Eva Narcis Boyd (29 Qershor 1943 - 10 prill 2003), e njohur nga emri i skenës si Little Eva, ishte një këngëtare pop amerikane. Megjithëse disa burime pohojnë se emri i saj i skenës u frymëzua nga një personazh nga romani i Uncle Tom's Cabin, ajo deklaroi në një intervistë se ajo u emërua nga tezja e saj, gjë që nxiti familjen e saj ta quante "Eva e vogël".

Biografija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Belhaven, në Karolinën e Veriut, ajo u zhvendos në seksionin Brighton Beach të Brooklyn, Nju Jork, në një moshë të re. Si një adoleshente, ajo punoi si një shërbëtore dhe fitoi para shtesë si babysitter për kompozitorët Carole King dhe Gerry Goffin. Shpesh thuhet se Goffin dhe Mbreti ishin të kënaqur nga stili i veçantë i vallëzimit të Boyd, kështu që ata i shkruajtën "The Loco Motion" për të dhe e kishin regjistruar atë si një demo (regjistrimi ishte menduar për Dee Dee Sharp).

Megjithatë, siç tha Mbreti në një intervistë me NPR dhe në videon e koncertit "One to One", ata e dinin se ajo mund të këndonte kur ata e takuan atë dhe do të ishte vetëm një çështje kohe para se të kishin këngët e saj të shkruara të regjistruara, më i suksesshmi është "Loco-Motion".

Prodhuesi i muzikës Don Kirshner nga Dimension Records ishte i impresionuar me këngën dhe zërin e Boyd dhe e kishte lëshuar atë. [1] Kënga arriti vendin e parë në Shtetet e Bashkuara në vitin 1962. Kënga shiti më shumë se një milion kopje dhe iu dha një disk ari.[2] Pas suksesit të "Loco-Motion", Boyd u stereotipua si këngëtare dance-craze dhe iu dha material i kufizuar.

Në të njëjtin vit, Goffin dhe King shkruajtën "He Hit Me (And It Felt Like A Kiss)" (performuar nga Kristalët) pasi zbuloi se Boyd ishte duke u rrahur rregullisht nga i dashuri i saj. Kur ata pyetën përse e toleronte një trajtim të tillë, Eva u përgjigj pa ju dridhur qerpiku, që veprimet e të dashurit të saj ishin të motivuara nga dashuria e tij për të.[3]

Rregullimi i këngës së Phil Spector ishte i mërzitshëm dhe i paqartë.[4]

Ishte një këngë brutale, pasi çdo përpjekje për të justifikuar një dhunë të tillë, duhet të jetë, dhe marrëveshja e Spector vetëm përforcoi egërsinë e saj, duke inkuadruar vokalin e vetmuar të Barbara Alston në mes të detit të strings kaustik dhe bateri funerale, ndërkohë që vokal mbështetës pothuajse vranë besimin e tyre se djali nuk kishte bërë asgjë të keqe. Në duart më ironike (dhe në një epokë më të kuptueshme), 'He Hit Me' mund të ketë kaluar të paktën si satire. Por Spector nuk tregoi asnjë shenjë për ta vlerësuar atë, as nuk ndiente ndonjë nevojë për të. Jo më pak se shkrimtarët e këngës, ai nuk po predikonte, ai thjesht po dokumentonte.

— Dave Thompson[5]

Regjistrimet e tjera të Boyd-it ishin "Keep Your Hands Off My Baby", "Let's Turkey Trot", dhe një risjellje e standardit Bing Crosby "Swinging on a Star", e regjistruar me Big Dee Irwin (megjithëse Boyd nuk u vlerësua në etiketë) [6]. Boyd gjithashtu regjistroi këngën "Makin" me Magilla "për një episod të serialit të karikaturës Hanna-Barbera të vitit 1964, Magilla Gorilla Show.

Ajo vazhdoi të udhëtojë dhe të regjistrojë gjatë viteve gjashtëdhjetë, por potenciali i saj komercial u rrënua pas vitit 1964. Ajo u tërhoq nga industria e muzikës në vitin 1971. Ajo kurrë nuk zotëronte të drejtat për regjistrimet e saj. Megjithëse thashethemi mbizotërues në vitet 1970 ishte se ajo kishte marrë vetëm 50 dollarë për "Loco-Motion", duket se 50 dollarë ishte paga e saj javore në kohën kur ajo i bëri regjistrimet e saj (një rritje prej 15 dollarësh nga ajo që Goffin dhe King i kishin paguar asaj si dado). Pa dyshim, ajo u kthye me tre fëmijët e saj të vegjël në Karolinën e Veriut, ku ata jetonin në errësirë.[7]

Intervistuar në vitin 1988 pas suksesit të versionit të mbuluar nga Kylie Minogue të "Loco-Motion", Boyd deklaroi se nuk e pëlqeu versionin e ri; megjithatë popullariteti i tanishëm i saj lejoi që ajo të bënte një rikthim në biznesin tregtar.[8]

Ajo u rikthye për të performuar me artistë të tjerë të epokës së saj në qarqet e cabaret dhe oldies. Ajo gjithashtu herë pas here regjistroi këngë të reja.

I vetmi inçizim ekzistues i Little Eva duke kryer "Loco-Motion" është një klip i vogël nga shfaqja e gjashtëdhjetë e gjashtë e ABC-së Shindig! ku këndoi një version të shkurtër të klipit së bashku me hapat e famshme të vallëzimit. Ajo gjithashtu këndoi "Let's Turkey Trot" dhe këngën e Exciters "Unë dua që ti të jesh djalë" në të njëjtin episod. Kjo shfaqje televizive ishte një nga shfaqjet e saj përfundimtare deri në vitin 1988, kur ajo filloi të performonte në koncerte me Bobby Vee dhe këngëtarë të tjerë. Në një koncert Richard Nader të vitit 1991, ajo performoi "Loco-Motion" dhe "Keep Your Hands Off My Baby". Koncerti u dokumentua pjesërisht në videokasetë, megjithëse me cilësi të margjinalizuara.

Vekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo vazhdoi të performonte derisa u diagnostikua me kancer të qafës së mitrës në tetor të vitit 2001. Ajo vdiq më 10 Prill të vitit 2003 në Kinston të Karolinës së Veriut në moshën 59 vjeç [9] dhe u varros në një varrezë të vogël në Belhaven të Karolinës së Veriut. Varrshmëria e saj ishte shënuar pak deri në korrik të vitit 2008, kur një raport nga WRAL-TV i Raleigh, Karolina e Veriut, theksoi përkeqësimin e kushteve në varreza dhe përpjekjet nga qyteti i Belhaven për ta restauruar atë.[10] Një kryq i thjeshtë i bardhë kishte shënuar vendin derisa një gur varri i ri u zbulua në nëntor të atij viti. Gryka e saj e re dhe gri ka imazhin e një lokomotive me avull të gdhendur në front dhe në epitaf thuhet: "Këndimi me engjëjt".[11]

Këngë Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Chart positions
US US
R&B
UK
1962 "The Loco-Motion" 1 1 2
"Keep Your Hands Off My Baby" 12 6 30
1963 "Let's Turkey Trot" 20 16 13
"Swingin' on a Star" 38 7
"Old Smokey Loco-Motion" 48
"What I Gotta Do (To Make You Jealous)" 101
"Let's Start the Party Again" 123
1970 "Mama Said"[A]
1972 "Loco-Motion" 11
1973 "Loco-Motion"
1986 "Loco-Motion" 87
 • A "Mama Said" also peaked at #96 on RPM Top Tracks

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Murrells, Joseph (1978). The Book of Golden Discs (2nd ed.). London: Barrie and Jenkins Ltd. p. 148. ISBN 0-214-20512-6.
 2. ^ Murrells, Joseph (1978). The Book of Golden Discs (bot. 2nd). London: Barrie and Jenkins Ltd. fq. 148. ISBN 0-214-20512-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Dave Thompson (1992-09-22). "He Hit Me (And It Felt Like a Kiss) - The Crystals | Listen, Appearances, Song Review". AllMusic. Retrieved 2015-08-18.
 4. ^ Dave Thompson (1992-09-22). "He Hit Me (And It Felt Like a Kiss) - The Crystals | Listen, Appearances, Song Review". AllMusic. Retrieved 2015-08-18.
 5. ^ Dave Thompson (1992-09-22). "He Hit Me (And It Felt Like a Kiss) - The Crystals | Listen, Appearances, Song Review". AllMusic. Marrë më 2015-08-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums (bot. 19th). London: Guinness World Records Limited. fq. 324. ISBN 1-904994-10-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Little Eva". Spectropop.com. 1943-06-29. Marrë më 2015-08-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Little Eva". Telegraph. 2003-04-14. Marrë më 2012-04-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Laing, Dave (14 prill 2003). "Obituary: Little Eva". Theguardian.com. Marrë më 5 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Black Bottom Cemetery rising again". WRAL.com. Marrë më 2015-08-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "New gravestone unveiled for 'Loco-Motion' singer". WRAL.com. 2008-11-10. Marrë më 2015-08-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]