Lituania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Republika e Lituanisë
Lietuvos Respublika
Flamuri i Lituanisë Stema e Lituanisë
Flamuri Stema
Moto: Vienybė težydi
shqip: Le të lulëzojë Bashkimi
Himni kombëtar: Tautiska Giesme
 
Situata e Lituanisë
 
Kryeqyteti Vilniusi
Qyteti më i madh Vilniusi
Gjuha zyrtare lituanishtja
Forma e qeverisë Republik
President Kryetari


Kryeministër Kryeministri
Pavarësia
11 maj 1990
Sipërfaqja Vëndi i 123-të
65,200 km²
ZEE km²
Popullsia
 • totale
 • dendësia
Vëndi i 125-të
3,436,561 (2003)
56 banorë/km²
IZHNJ (2003) 0.852
Monedha Euro = 100 Centų
Zona kohore
 • në verë
UTC+2
UTC+3
Kodi i internetit .lt
Prefiksi telefonik +370

Republika e Lituanisë (lituanisht: Lietuvos Respublika; apo shkurt Lietuva) është shtet në pjesën veri-lindore të Evropës. Lituania është njëra nga tri republikat baltike dhe në veri kufizohet nga Letonia, jug-lindje nga Bjellorusia, jug nga Polonia dhe rajoni rusë i Kaliningradit e kufizon Lituaninë në jug-perëndim.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Lituanisë.

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Sistemi shtetror në Lituani.

Njësit administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia e Lituanisë.

Sipërfaqja e përgjithshme e Lituanisë është 65,200 km², shtrihet rreth koordinatave gjeografike 56 00 V, 24 00 L.

Vija bregdetare përgjatë detit baltikë është e gjatë 99 km ndërsa vija kufitare e Lituanisë është 1,273 km e gjatë.

Klima e Lituanisë është klimë oqeanike që kalon në atë kontinentale, e lagësht me temperatura në dimër dhe verë mesatare.

Pjesa më e madhe e relievit të Lituanisë është terren i rrafshët dhe i ulët me shumë liqenjë të vegjël. Pika më e ultë e relievit gjendet përgjatë bregdetit të detit Baltik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 292 metrave në vendin e quajtur Juozapinesë (ang.:Juozapines/Kalnas).

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Ekonomia e Lituanisë.

Veprimtaria ekonomike. Ekonomia lituane eshte e bazuar tek industria, sidomos metalurgjia, tekstile, agroushqimore dhe e perpunimit te drurit. Deget e reja te industrise, sic jane ato qe kerkojne teknologji te larte kane marre zhvillim vitet e fundit. Bujqesia e Lituanise prodhon drithera, patate, panxharsheqeri. Kohet e fundit eshte zhvilluar shume ekonomia pyjore, transporti dhe turizmi. Nderkaq peshkimi dhe blegtoria mbajne nje peshe te madhe ne te ardhurat kombetare.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Demografia e Lituanisë.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Lituania – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 Commons: Lituania – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale