Jump to content

Lituania e Vogël

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lituania e Vogël
Mažoji Lietuva
Flamuri i Lituania e Vogël
Vendndodhja e një pjese të Lituanisë së Vogël brenda Lituanisë moderne
Vendndodhja e një pjese të Lituanisë së Vogël brenda Lituanisë moderne
VendetLituania, Rusia
KryeqytetiTilžė (Tilsit)
Qyteti më i madhKlaipėda
Sipërfaqja
 • Gjithsej2.848 km2 (1,100 sq mi)
 zonë në bregun e djathtë të lumit Neman (Rajoni i Klaipeda), duke përjashtuar anën Oblasti i Kaliningradit
Popullsia
 (1925)[1]
 • Gjithsej141.650
 • Dendësia50/km2 (130/sq mi)
 popullsia në bregun e djathtë të lumit Neman (Rajoni i Klaipeda), duke përjashtuar anën Oblasti i Kaliningradit
Zona kohoreUTC2 (CET (GMT +2))
Lituania e Vogël dhe rajonet e tjera etnografike historike të Lituanisë

Lituania e Vogël (Lituanisht: Mažoji Lietuva; Gjermanisht: Kleinlitauen; Polonisht: Litwa Mniejsza; Rusisht: Ма́лая Литва́), ose Lituania Prusiane (Lituanisht: Prūsų Lietuva; Gjermanisht: Preußisch-Litauen, Polonisht: Litwa Pruska) është një rajon historik etnografik i Prusisë, ku jetonin lituanezët prusianë (ose Lietuvininkai), tani i vendosur në Lituani dhe në Oblastin Kaliningrad të Rusisë. Lituania e Vogël përfshinte pjesën verilindore të rajonit dhe mori emrin e saj nga popullsia e konsiderueshme e territorit që fliste lituanisht. Para pushtimit të kalorësve teutonikë në shekullin e 13-të, pjesa kryesore e territorit e njohur më vonë si Lituania e Vogël ishte e banuar nga fiset e Skalvianëve dhe Nadruvianëve. Toka u shpopullua gjatë luftës së pandërprerë midis Lituanisë dhe Urdhrit Teutonik. Lufta përfundoi me Traktatin e Melnos dhe toka u ripopullua nga të ardhurit lituanez, refugjatët e kthyer dhe popujt e mbetur autoktonë të Baltikut; termi Lituania e Vogël u shfaq për herë të parë midis 1517 dhe 1526.

Me përjashtim të Rajonit Klaipėda, i cili u bë një territor i mandatuar i Lidhjes së Kombeve në 1920 nga Traktati i Versajës dhe u bashkua me Lituaninë nga 1923 deri në 1939, zona ishte pjesë e Prusisë deri në vitin 1945, e cila në periudha të ndryshme ishte nën sovranitetin e Mbretërisë së Polonisë, Komonuelthit Polako-Lituanez dhe Gjermanisë. Që nga viti 1945, një pjesë e vogël e Lituanisë së Vogël është ruajtur brenda kufijve të Lituanisë dhe Polonisë së sotme, ndërsa pjesa më e madhe e territorit është pjesë e Oblastit Kaliningrad të Rusisë, i cili ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik deri në dhjetor 1991.

Edhe pse pothuajse asgjë nuk ka mbetur nga kultura origjinale për shkak të dëbimit të gjermanëve pas Luftës së Dytë Botërore, Lituania e Vogël ka kontribuar ndjeshëm në kulturën lituaneze në përgjithësi. Forma standarde e shkruar e prusiano-lituanishtes siguroi bazën për lituanishten moderne,[2] evoluar nga njerëz të afërt me Stanislovas Rapalionis dhe të diplomuar nga shkollat në gjuhën lituaneze të themeluara në Vilnius, të cilët u dëbuan nga Dukati i Madh gjatë viteve të Kundër-Reformimit. Ato përfshijnë emra të shquar si Abraomas Kulvietis dhe Martynas Mažvydas. Gjatë viteve të ndalimit të shtypit lituanez të shekullit të 19-të, shumica e librave lituanisht të shtypura duke përdorur alfabetin latin u botuan në Lituaninë e Vogël.

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Klaipėdos kraštas
  2. ^ [1] (në gjermanisht)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]