Ljarja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ljare
Popullsia
 • Gjithsej94

Ljare, (malazezisht: Ливари/Livari) është vendbanim në Komunën e TivaritMal të Zi. Banorë vendas e quajnë Ljare, ndërsa banori vendas quhet Ljaras.

Ljare ishte vend i lindjes së Gjon Buzukut. Popullsia është 100 % Shqiptare, nuk ka Malazez ose Serb. Ka 3 Kisha. Në Ljarja, popullsia është e përbërë nga shumë fise dhe këto janë: Metaj, Jankaj, Kollari, Malaj, Markolaj, Nilaj, Palaj, Pecaj, Shajakaj, Tagaj, Junkaj, Dabaj.

Vetëm fisi Kollari, Dabaj (gjysëm), Metaj, janë Mysliman. Të tjerët janë Katolik.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjat shek. të XX-të
1948 323
1953 326
1961 297
1971 297
1981 231
1991 151
2003 94

Struktura nacionale

Shqiptarë 76 :99%
Malzezë 1 :1%(Veq Priften isht Malazez)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]