Jump to content

Ljupka Dimitrovska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ljupka Dimitrovska (25 korrik 1946 – 3 tetor 2016) ishte këgëtare kroate e lindur në Maqedoni. Ajo u lind në Shkup.[1] Ajo ishte e njohur për këngën Adio, e cila është shkruar nga Nikica Kalogjera dhe Ivica Krajač, e cila fitoi çmimin në festivalin e këngës në Athinë në vitin 1970. Ajo vdiq më 3 tetor 2016, në moshën 70 vjeçare në Zagreb.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The International Who's Who in Popular Music 2002 - Page 269 1857431618 Ljupka Dimitrovska, 2 March 1978, 2 s., 1 d. Education: Medical University. Musical Education: High Music Academy. Career: Chief conductor, Croatian Radio-television Orchestra, International Festival Awards, 28 include: Split 1969; MIDEM, ...
  2. ^ "Preminula pevačica Ljupka Dimitrovska Kalogjera". b92.net. Marrë më 4 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)