Lladoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lladoc
Gurrat
Fshat

Lladoc është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Gurash dhe Gurrat. Lladovci shtrihet në juglindje të Podujevës me një largësi prej rreth 5 km. Ekzistojnë dy Lladovca; Lladvoci I Ulët dhe ai I Epërm, mirëpo në pikëpamje administrative konsiderohet si një fshat. Në pjesën e epërme të fshatit janë të vendosura familjet e shqiptarëve vendas, kurse në pjesën tjetër, janë të vendosura kryesisht familjet muhaxhire. Prej muhaxhirëve këtu u vendosën këto familje: Bogujevcët, Stubllake, Gubetinët, Lushakët. [1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]