Lladoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lladoc
Gurrat
Fshat
Vendndodhja
Lladoc is located in Kosova
Lladoc
Lladoc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 628 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 52′ 47″ Veri

21° 14′ 10″ Lindje

Lladoc është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Gurash dhe Gurrat. Lladovci shtrihet në juglindje të Podujevës me një largësi prej rreth 5 km. Ekzistojnë dy Lladovca; Lladvoci I Ulët dhe ai I Epërm, mirëpo në pikëpamje administrative konsiderohet si një fshat. Në pjesën e epërme të fshatit janë të vendosura familjet e shqiptarëve vendas, kurse në pjesën tjetër, janë të vendosura kryesisht familjet muhaxhire. Prej muhaxhirëve këtu u vendosën këto familje: Bogujevcët, Stubllake, Gubetinët, Lushakët. [1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]