Llipik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lipik
—  Qytet  —
Pamje nga Llipik

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Požega-Slavonija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.41°0′0″V 17.15°0′0″L / 45.41000°V 17.15000°L / 45.41000; 17.15000 (Lipik)Koordinatat: 45.41°0′0″V 17.15°0′0″L / 45.41000°V 17.15000°L / 45.41000; 17.15000 (Lipik)
Popullsia 2.251 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Lipik is located in Kroacia
Lipik
Lipik

Lipik (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Požega-SlavonijaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2251 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2257 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2300 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.27%[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lipik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale