Llukavaci

Coordinates: 44°32′05.0″N 18°32′05.8″E / 44.534722°N 18.534944°E / 44.534722; 18.534944
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Llukavac

Llukavac është qytezë dhe komunë në verilindje të Bosnjës dhe Hercegovinës. Qyteza është qendër e komunës brenda Kantonit te Tuzlës të Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Llukavaci mbulon një sipërfaqe prej 352,66 km2. Kufizohet me komunat: Tuzla, Zhivinice, Banoviqi, Zavidoviqi, Magllaj, Petrovo, Graçanicë dhe Srebrenik.

Vendbanime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Babice Donje
 • Babice Gornje
 • Berkovica
 • Bikoxhe
 • Bistarac Donji
 • Bistarac Gornji
 • Bokaviqi
 • Borice
 • Brijesnica Donja
 • Brijesnica Gornja
 • Caparde
 • Cerik
 • Crveno Brdo
 • Devetak
 • Doboshnica
 • Gnojnica
 • Huskiqi
 • Jarushke Donje
 • Jarushke Gornje
 • Kalajevo
 • Komari
 • Krtova
 • Krushevica
 • Lukavac
 • Lukavac Gornji
 • Miçijeviqi
 • Milino Selo
 • Modrac
 • Orahovica
 • Poljice
 • Prline]]
 • Prokosoviqi
 • Puraçiq
 • Smoluqa Donja
 • Smoluqa Gornja
 • Semiqi
 • Sizhje
 • Stupari
 • Shikulje
 • Tabaci
 • Tumare
 • Turija
 • Vasilevci
 • Vijenac

Binjakëzime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ “Bratimljenje” Lukavca i Ulcinja od posebne važnosti za privrednu saradnju Arkivuar 18 maj 2015 tek Wayback Machine 1.09.2016.
 2. ^ Frohmader, Andrea. "Bremen - Referat 32 Städtepartnerschaften / Internationale Beziehungen" [Bremen - Unit 32 Twinning / International Relations]. Das Rathaus Bremen Senatskanzlei [Bremen City Hall - Senate Chancellery]. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

44°32′05.0″N 18°32′05.8″E / 44.534722°N 18.534944°E / 44.534722; 18.534944