Loco Loco

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Loco Loco"
Këngë nga Hurricane
Publikimi5 mars 2021
TekstshkruesSanja Vučić
ProducerNemanja Antonić
"Loco Loco"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiSerbia
PerformuesHurricane
GjuhaSerbisht
KompozitorëNemanja Antonić
TekstshkruesSanja Vučić
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 8-ta
Pikët në Gjysëm-Finale124
Vendi në FinaleE 15-ta
Pikët në Finale102
Paraqitjet tjera
◄ Hasta la vista (2020)   

"Loco Loco" është një këngë e grupit serb të vajzave Hurricane. Kënga e ka përfaqësuar SerbinëFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.[1]

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 dhjetor 2020, RTS konfirmoi se Hurricane do ta përfaqësojë Serbinë në garën 2021.[2]

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65-të i Festivalit Evropian të Këngës do të zhvillohet në Roterdam, Holandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalja e madhe më 22 maj 2021.[3] Sipas rregullave të Eurovision, të gjitha shtetet pjesëmarrëse, përveç shtetit pritës dhe "Pesë të Mëdhenjve", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 vendet e para nga progresi përkatës gjysmë-finale në finalen e madhe.[4] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se Serbia do të performonte në gjysmën e parë të gjysmëfinales së dytë të konkursit.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ускоро премијера песме групе „Hurricane" – „Loco Loco" за Евросонг" [Coming soon: The premiere of the song of the group "Hurricane" - "Loco Loco" for the Eurovision Song Contest]. RTS (në serbisht). Marrë më 2021-02-22.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Brace yourself: Hurricane storms into Eurovision 2021". Eurovision (në anglisht). 2020-12-17.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
  4. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 5 shkurt 2021.
  5. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.