Loison-sous-Lens

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Loison-sous-Lens është një komunë e ndodhur në departamentin Pas-de-Calais në rajonin Verior të Francës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Loison-sous-Lens është një qytet periferik, një milje larg qëndres së Lens,në kryqëzim të rrugëve D917 dhe D162.E kufizuar nga perëndimi nga autostrada A21 dhe në jug nga kanali Lens.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e popullsisë
1962 1968 1975 1982 1990 1999 2006
5099 5223 4802 5022 5688 5579 5586
Numërimi i regjistrimit duke filluar nga viti 1962: Popullsia pa kopje

Vendet e interesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kisha e Shën Vast-it, që daton nga shek. i 20-të
  • Një përmendore lufte.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Komunat e departamentit Pas-de-Calais

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]