Jump to content

Lojërat Evropiane 2019

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lojërat Evropiane II
Qyteti pritësMinsk, Bjellorusi
MotoBright Year, Bright You!
 • rusisht: Время ярких побед!
 • bjellorusisht:Час яскравых перамог!
 • përkthimi: Koha për fitore të ndritshme!
Kombet pjesëmarrëse50
Atletët pjesëmarrës4,082
Ngjarje200 në 15 sporte[1]
Ceremonia e hapjes21 qershor
Ceremonia e mbylljes30 qershor
Zyrtarisht hapur ngaPresident Alexander Lukashenko
Betimi i atletëveVasilisa Marzaliuk[2]
Betimi i gjyqtarëveArtur Fando
Çakmak pishtariDarya Domracheva, Alexei Grishin, Max Mirnyi, Yulia Nestsiarenka, Roman Petrushenko, Nadezhda Skardino dhe Dmitri Dovgalenok
Vendi kryesorDinamo Stadium
Faqja zyrtareLojërat Evropiane 2019

Lojërat e 2-ta Evropiane 2019 (Bjellorusisht: II Еўрапейскія гульні Yewrapyeyskiya hul'ni 2019; rusisht: II Европейские игры Yevropeyskiye igry 2019) u mbajt në Minsk, Bjellorusi, nga 21 qershori deri më 30 qershor 2019.[1] Lojërat paraqitën 200 ngjarje në 15 sporte (23 disiplina). Rreth 4,000 atletë nga 50 shtete morën pjesë. Dhjetë nga sportet ofruan mundësi kualifikimi për Lojërat Olimpike Verore 2020Tokio, Japoni.[3] Ceremonia e hapjes në stadiumin Dinamo u mbajt më 21 qershor dhe ceremonia e mbylljes në stadiumin Dinamo u mbajt më 30 qershor.[4]

Logoja e lojërave ishte "paparać-kvietka" - një bimë që luan një rol të rëndësishëm në kulturën e sllavëve. Slogani i ngjarjes është "Viti i ndritshëm, ju të ndritshëm", i cili gjithashtu i referohet domenit kombëtar të Republikës së Bjellorusisë dhe shkurtimit zyrtar ndërkombëtar - NGA.[5]

Përzgjedhja e pritësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Minsk u zgjodh si qyteti pritës i Lojërave Evropiane 2019

Një numër vendesh dhe qytetesh shprehën interesin e tyre për të pritur Lojërat e dyta Evropiane në 2019 por vetëm Holanda paraqiti një ofertë zyrtare.[6] Në mbledhjen e një Asambleje të Përgjithshme të Jashtëzakonshme më 16 maj 2015, Holanda u miratua unanimisht si nikoqire e edicionit të dytë të Lojërave.[7][8] Konkursi synonte të ishte mbarëkombëtar dhe i bazuar në shtatë qytete, përfshirë Amsterdamin, Hagën, Ajndoven, Roterdamin, Utrecht.[9][10][11] Më 10 qershor 2015, Holanda njoftoi refuzimin e tyre për të mbajtur Lojërat e dyta Evropiane pas fondeve të pamjaftueshme për Lojërat, parashikuar të kushtojë 57.5 milion €.[12][13] Presidenti i Komitetit Olimpik Evropian, Patrick Hickey tha se lajmi ishte "zhgënjyes".[14] Pas kësaj, një numër vendesh shprehën interes për të pritur lojërat: Bjellorusia (Minsk), Mbretëria e Bashkuar (Glasgow), Polonia (Poznan), Rusia (Kazan dhe Soçi), Turqia (Stamboll).

Gjatë takimit të Asamblesë së Përgjithshme të EOС, të mbajtur në Minsk më 21 tetor 2016, Minsku u zgjodh si një qytet pritës për Lojërat e dyta Evropiane.[15] Një kontratë u nënshkrua më 1 shtator 2017 nga kryetari i Komitetit Ekzekutiv të Qytetit të Minskut Andrei Shorets, presidenti i EOC Janez Kocijančič, Ministri i Sportit dhe Turizmit i Bjellorusisë Alexander Shamko, Nënkryetari i parë i KOKSH-it të Bjellorusisë Andrey Astashevich, Drejtori i Lojërave të 2-ta Evropiane 2019 Georgy Katulin, Sekretari i Përgjithshëm i Komiteteve Olimpike Evropiane Rafael Pagnozzi.[16][17]

Rezultatet e ofertave të Lojërave Evropiane 2019
Qyteti Kombi Votat
Minsk Bjellorusia Bjellorusia Njëzëri

Komiteti Organizativ[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 maj 2017, Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko nënshkroi një dekret mbi Fondacionin e Drejtorisë së Lojërave II Evropiane 2019.[18] Themeluesit e fondacionit janë Komiteti Olimpik Kombëtar, Komiteti Ekzekutiv i Qytetit Minsk dhe Ministria e Sporteve dhe Turizmit. Georgy Katulin, Sekretari i Përgjithshëm i Komitetit Olimpik Kombëtar të Republikës së Bjellorusisë, u emërua CEO i fondacionit në gusht 2017.[19][20] Në nëntor 2017, menaxhmenti hapi faqen zyrtare të lojrave.

Ceremonia e hapjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ceremonia e Hapjes u mbajt në Stadiumin Kombëtar Olimpik Dinamo dhe u zhvillua nga ora 22:10 deri në 00:45 FET. Ajo u prodhua nga kompania ruse Art City 5 dhe u drejtua nga Alexander Vavilov (Bjellorusi) dhe Alexei Sechenov (Rusi).[21] Imazhet e realitetit të zgjeruar u përdorën gjatë ceremonisë.[22][23] Interpretuesit kryesorë muzikorë ishin Anna Netrebko, Ilya Silchukov me Elena Salo dhe Dimash Kudaibergen.[24] Gjatë paradës së kombeve, Greqia hyri e para në stadium. Kombi pritës Bjellorusia marshoi i fundit, ndërsa vendet e tjera hynë në rendin alfabetik anglez.[25] Çdo delegacion shoqërohet nga vajza me fustane që përfaqësojnë timonin Kupala, një simbol i diellit për sllavët e Lindjes të zbukuruar me stolitë tradicionale Bjelloruse. Në ceremoni ishte i pranishëm Presidenti Alexander Lukashenko, i cili hapi lojërat,[26] Janez Kocijančič i Komitetit Olimpik Evropian, si dhe delegacione të tjera të huaja si Igor Dodon që përfaqësonte Moldavinë, Aleksandar Vuçiq që përfaqësonte Serbinë si dhe Dmitri Medvedev dhe Ramzan Kadyrov që përfaqësonin Rusinë. Presidenti gjeorgjian Salome Zourabichvili, i cili do të merrte pjesë në ceremoni, u largua herët për shkak të trazirave civile në kryeqytetin gjeorgjian të Tbilisit.[27][28]

Ceremonia e mbylljes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ceremonia e mbylljes u mbajt në Stadiumin Kombëtar Olimpik Dinamo dhe u zhvillua nga ora 22:00 deri në 23:50 FET. Të pranishëm ishin Presidenti i IOC Thomas Bach, Presidenti Rus Vladimir Putin, Presidenti Taxhik Emomali Rahmon dhe Presidenti Armen Armen Sarkissian.[29]

Vendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi Dinamo
Arena e Minskut
Čyžoŭka-Arena

Komiteti Organizativ planifikon të përfshijë objektet sportive tashmë të ekzistuara pas rinovimit të tyre. Ceremonitë e Hapjes dhe Mbylljes, si dhe garat në atlet, do të mbahen në Dinamo Stadium (Minsk, Kirov, 8).

Çelësi i ngjyrave
E Ekzistues
N I ri
R Rinovuar
Vendi Sportet Kapaciteti
Dinamo Stadium[30] Ceremonies, athletics 22,000 R
Olympic Sports Complex (Minsk)[31] Archery, beach soccer 1,500 N
Palova Arena[32] Basketball 3×3 1,000 E
Uruchie Sports Palace[33] Boxing 3,000 E
Minsk Sports Palace[34] Sambo, wrestling 3,300 E
Minsk-Arena[35] Gymnastics 8,000 E
Minsk Arena Velodrome Cycling track 2,000 E
Čyžoŭka-Arena[36][37] Judo, karate 8,800 E
Sporting Club[38] Shooting 300 E
Shooting Centre[39] Shooting 250 E
Tennis Olympic Center[40] Table tennis 1,000 E
Zaslawye Regatta Course[41] Canoe sprint 1,500 E
Falcon Club[42][16] Badminton 2,000 E
Streets of Minsk[43] Cycling road N/A E

Shtetet pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pesëdhjetë shtetet anëtare të Komiteteve Olimpike Evropiane garuan në lojëra. Numrat në kllapa tregojnë numrin e atletëve që dërgohen në Lojëra.

Lojërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë paraqitur gjithsej 15 sporte: gjuajtje me hark, atletikë, badminton, basketboll 3-në-3, futboll në plazh, boks, vrapim kanoe, çiklizëm, gjimnastikë, xhudo, karate, sambo, qitje, pingpong dhe mundje.[69] Një numër i disiplinave u hoqën pas Lojërave Evropiane 2015: të gjitha ujoret (zhytja, noti, noti i sinkronizuar dhe vaterpolo), gara BMX, biçikletë malore, skermë, taekwondo, triatlon dhe të gjithë volejboll (volejboll plazhi dhe volejboll shtëpie). Dhjetë nga sportet do të ofrojnë mundësi kualifikimi për Lojërat Olimpike Verore 2020Tokio, Japoni.[3]

Kalendari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Orari i konkursit përbëhet nga 200 ngjarje. Agjenda pasi orari i konkursit mund të ndryshojë.

OC Ceremonia e hapjes Konkurse ngjarjesh 1 Finalet e ngjarjeve CC Ceremonia e mbylljes
Qershor 21st

Fri
22nd

Sat
23rd

Sun
24th

Mon
25th

Tue
26th

Wed
27th

Thu
28th

Fri
29th

Sat
30th

Sun
Medal

Events
       Ceremonitë OC CC
Archery 2 2 2 2 8
Athletics 9 1 10
Badminton 2 3 5
Basketball (3x3) 2 2
Beach soccer 1 1
Boxing 7 8 15
Canoe sprint 5 11 16
Cycling
Road cycling 1 1 2 4
Track cycling 4 5 5 6 20
Gymnastics
Acrobatic 4 2 6
Aerobic 1 1 2
Artistic 2 10 12
Rhythmic 1 7 8
Trampoline 2 2 4
Judo 5 4 5 1 15
Karate 6 6 12
Sambo 9 9 18
Shooting
Rifle and Pistol 2 2 3 1 3 1 1 13
Shotgun 2 1 2 1 6
Table tennis 1 2 2 5
Wrestling
Freestyle 4 2 6
Women 2 4 6
Greco-Roman 3 3 6
Total 0 24 38 14 8 16 24 12 28 36 200
Qershor 21st

Fri
22nd

Sat
23rd

Sun
24th

Mon
25th

Tue
26th

Wed
27th

Thu
28th

Fri
29th

Sat
30th

Sun
Medal

Events

Tabela e medaljeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2019 European Games medal table

Marketingu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Logoja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prototipi për krijimin e logos së Lojërave të 2-të Evropiane në Minsk ishte zjarri Kupala dhe "paparat-kvetka", i cili luan një rol të rëndësishëm në kulturën sllave. Sipas legjendës, "paparat-kvetka" lulëzon një herë në vit në mesnatë në Natën Kupala.[70] Kushdo që e sheh këtë lulëzim do të bëhet pronari i aftësive dhe talenteve të pazakonta.

Maskota[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të drejtat e transmetimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "European Games Minsk 2019". Belarus.by. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 11 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Mike Rowbottom (21 qershor 2019). "Minsk 2019 European Games get officially and handsomely under way at rain-free Opening Ceremony" (në anglisht). Inside the Games.
 3. ^ a b "The 2nd European Games 2019" (PDF). Embassy of the Republic of Belarus in the Republic of Indonesia. fq. 6. Marrë më 11 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Dates And Venues Of 2019 European Games In Minsk Announced". BelarusFeed. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2020. Marrë më 11 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "MEGOC to raise awareness of Minsk 2019 through Bright Team project". Minsk 2019. 31 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 12 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Netherlands to host second European Games in 2019". SBS News. 17 maj 2015. Marrë më 31 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Netherlands chosen to host 2019 European Games". BBC. Marrë më 21 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Netherlands to host 2019 European Games". European Table Tennis Union. 16 maj 2015. Marrë më 31 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Dutch plan nationwide bid for 2019 European Games". Reuters. 29 prill 2015. Marrë më 31 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Netherlands steps up 2019 European Games bid". Sport Business. Marrë më 31 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Netherlands Secure 2019 European Games - On the Scene". Around the Rings. 16 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2015. Marrë më 31 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Netherlands pulls out of staging 2019 European Games". The Guardian. Marrë më 21 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Netherlands pulls out of hosting 2019 European Games". Stuff.nz. 11 qershor 2015. Marrë më 31 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "European Games: Netherlands pulls out as 2019 hosts". BBC. Marrë më 21 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Over 11,000 Participants Will Be Accredited For 2019 European Games In Minsk". BelarusFeed. 4 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2019. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b "Minsk, EOC sign 2019 European Games contract". Minsk 2019. 1 shtator 2017. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "EOC'S KOCIJANČIČ PREDICTS "SUSTAINABLE AND SPECTACULAR GAMES" AS MINSK 2019 HOST CITY CONTRACT IS SIGNED". European Olympic Committees. 1 shtator 2017. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "II European Games 2019 Directorate set up". National Olympic Committee of the Republic of Belarus. 12 maj 2017. Marrë më 12 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Katulin George". National Olympic Committee of the Republic of Belarus. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2019. Marrë më 12 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Etchells, Daniel (5 tetor 2017). "Minsk 2019 chief executive re-appointed Belarus National Olympic Committee secretary general". Inside the Games. Marrë më 12 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Russian company to produce Minsk 2019 Ceremonies". 15 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Minsk European Games Opening ceremony to use AR Imagery". 4 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 3 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Joyful Opening Ceremony kicks off Minsk 2019 in style". 21 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "European Games Opening ceremony". 21 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Parade of athletes of 2nd European Games in Dinamo Stadium in Minsk". 22 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2020. Marrë më 3 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "European Games open in Belarus". TRT World. 22 qershor 2019. Marrë më 3 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Jamshaid, Umer (21 qershor 2019). "Georgian President Plans To Wrap Up Visit To Belarus Ahead Of Schedule - Source". Urdu Point. Marrë më 3 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Meeting with Georgia President Salome Zourabichvili". Website of the President of the Republic of Belarus. 21 qershor 2019. Marrë më 3 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ https://www.rferl.org/amp/putin-in-belarus-to-attend-european-games-closing-ceremony/30028540.html
 30. ^ "DINAMO Stadium". Minsk 2019. 28 prill 2018. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Olympic Sports Complex". Minsk 2019. 28 prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2019. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "PALOVA Arena". Minsk 2019. 28 prill 2018. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Sports Palace URUCHIE". Minsk 2019. 28 prill 2018. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Sports Palace". Minsk 2019. 28 prill 2019. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "MINSK Arena". Minsk 2019. 28 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2019. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "CHIZHOVKA Arena". Minsk 2019. 28 prill 2018. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Minsk 2019 Venues". Inside the Games. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Sporting Club". Minsk 2019. 28 prill 2018. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Shooting Centre". Minsk 2019. 14 qershor 2018. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Tennis Olympic Centre". Minsk 2019. 28 prill 2019. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Regatta Course ZASLAVL". Minsk 2019. 28 prill 2018. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "FALCON Club". Minsk 2019. 28 prill 2018. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Minsk City Centrе". Minsk 2019. 28 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2019. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "Athletes - Albania". Minsk 2019. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2019. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Athletes - Andorra". Minsk 2019. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Athletes - Armenia". Minsk 2019. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 47. ^ "Athletes - Austria". Minsk 2019. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Azərbaycan II Avropa Oyunlarında 80 idmançı ilə təmsil olunacaq - SİYAHI". The Report (në azerbajxhanisht). 27 maj 2019. Marrë më 29 maj 2019.
 49. ^ "Athletes - Belarus". Minsk 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2023. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Europese Spelen: Tafeltennister Nathalie Marchetti voegt zich bij Team Belgium in Minsk". Team Belgium (në holandisht). Marrë më 29 maj 2019.
 51. ^ "Athletes - Bosnia and Herzegovina". Minsk 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2023. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Athletes - Bulgaria". Minsk 2019. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Athletes - Croatia". Minsk 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2023. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "Athletes - Cyprus". Minsk 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2023. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ "Athletes - Czech Republic". Minsk 2019. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 56. ^ "Athletes - Denmark". Minsk 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2023. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ "Eesti saadab Euroopa mängudele rekordiliselt suure koondise". Eesti Rahvusringhääling. 24 maj 2019. Marrë më 29 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "Athletes - Finland". Minsk 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2023. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ "Athletes - France". Minsk 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2023. Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Etchells, Daniel (9 maj 2019). "Germany to send up to 150 athletes to Minsk 2019 European Games". Inside the Games. Marrë më 15 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "Archers join Team GB for Minsk 2019 European Games". Team GB. 24 maj 2019. Marrë më 24 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ Etchells, Daniel (22 maj 2019). "British Olympic Association announces line-up for Minsk 2019". Inside the Games. Marrë më 2 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ Smith, Matthew (2 qershor 2019). "Ireland name 65 athletes in squad for 2019 European Games". Inside the Games. Marrë më 2 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "Patvirtinta Lietuvos rinktinė, vyksianti į Europos žaidynes – klaustukai ties Petrausko pavarde". DELFI (në lituanisht). Marrë më 17 maj 2019.
 65. ^ "V konečnej nominácii slovenskej výpravy na II. európske hry v Minsku 74 športovcov v 13 športoch, výprava bude mať 124 členov". Slovak Olympic and Sports Committee (në sllovakisht). olympic.sk. 20 maj 2019. Marrë më 25 maj 2019.
 66. ^ "LISTADO DE INSCRIPCION DEPORTIVA" (PDF). Spanish Olympic Committee (në spanjisht). 27 maj 2019. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 26 qershor 2019. Marrë më 28 maj 2019.
 67. ^ "Sveriges trupp till Europeiska Spelen uttagen". Swedish Olympic Committee (në suedisht). sok.se. 5 qershor 2019. Marrë më 6 qershor 2019.
 68. ^ Gillen, Nancy (20 maj 2019). "Seventy-eight athletes selected to represent Switzerland at Minsk 2019". Inside the Games. Marrë më 2 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ "The 2nd European Games 2019" (PDF). Embassy of the Republic of Belarus in the Republic of Indonesia. fq. 5. Marrë më 11 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "2019 European Games to be held in Minsk under motto Bright Year, Bright You". Belteleradiocompany. 7 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2019. Marrë më 12 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ "El Deporte español se prueba en Minsk a un año de Tokio 2020" (në spanjisht). 14 qershor 2019. Marrë më 16 qershor 2019.
 72. ^ "La chaine L'Équipe – Programmes du samedi 22 au vendredi 28 juin". La chaine L’Équipe (në frëngjisht). 4 qershor 2019. Marrë më 17 qershor 2019.
 73. ^ Etchells, Daniel (22 maj 2019). "British Olympic Association announces line-up for Minsk 2019". Inside the Games. Marrë më 29 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ "Team GB announces squad for second European Games at Minsk 2019". British Gymnastics. 21 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2019. Marrë më 29 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ "Europaspiele live im TV auf SPORT1". Sport1 (në gjermanisht). 8 maj 2019. Marrë më 6 qershor 2019.
 76. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura BRDC
 77. ^ "Su Sky un'estate di grandi eventi: più di 2000 ore live". Sky Sport (në italisht). 5 qershor 2019. Marrë më 17 qershor 2019.
 78. ^ "Ekskluzive: RTK transmeton Lojërat Evropiane "Minsk 2019"". RTK Live. 16 maj 2019. Marrë më 18 korrik 2019.
 79. ^ "Igrzyska Europejskie 2019 w Polsacie Sport, Polsacie Sport Extra i Polsacie Sport News". Cyfrowy Polsat (në polonisht). 9 qershor 2019. Marrë më 10 qershor 2019.[lidhje e vdekur]
 80. ^ "România luptă la Campionatul European de Fotbal U21 - în direct la TVR". TVR (në rumanisht). 24 maj 2019. Marrë më 7 qershor 2019.
 81. ^ "Жара в Минске. Все трансляции Европейских игр-2019". Match TV (në rusisht). 23 qershor 2019. Marrë më 18 korrik 2019.
 82. ^ "Evropske igre". Napovednik (në sllovenisht). 15 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2020. Marrë më 15 qershor 2019.
 83. ^ "Minsk 2019 Avrupa Oyunları sportstv'de Yayınlanacak". Olimpiyat Komitesi. 17 qershor 2019. Marrë më 18 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ "New Ukrainian broadcaster for second edition of European Games". Sportcal. 10 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2020. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)